Varşova’da Gezilecek Yerler

şehri 2. Dünya savaşında oldukça fazla zarar almasına karşın, tekrar düzenlenen dokusuyla uzun yıllardır Polonya’nın en dikkat çeken şehirleri arasında yer alıyor.

Varşova’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Varşova’da kaçırılmaması gereken bölgeler mevcut. Bu yerlerden 5 tanesini hemen sıralıyorum çok uzatmadan;

Eski Şehir

stare miasto - Varşova'da Gezilecek Yerler

Tarih kokan dokusu ile büyüleyen Stare Miasto bölgesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında gelir. İkinci Dünya Savaşında taş taş üstünde kalmayan bölge, 1980’li yıllarda eskiye göre yapılandırılmış.

Ayrıca bu bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 

Kraliyet Kalesi

varsova kraliyet kalesi - Varşova'da Gezilecek Yerler

Tarihi 13. Yüzyıla kadar uzanan bu kale, bir zamanlar Polonya’nın resmi kalesi olarak kullanılmış. Şehrin en tarihi bölgesinde bulunan bu çok değerli kale, İkinci Dünya Savaşı hasarlarından sonra tekrar yapılandırılmış.

 

Kraliyet Yolu

varsova kraliyet yolu - Varşova'da Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4 km uzunluğundaki bu tarihi yolu ziyaretiniz sırasında yürümenizi kesinlikle öneririm. Kraliyet Yolunda birbirinden eski tarihi eserler bulunuyor.

Ek olarak, Chopin Müzesi‘de kraliyet yolu yakınında görülebiliyor.

 

Wilanow Sarayı

wilanow sarayi - Varşova'da Gezilecek Yerler

Şehir merkezinin yaklaşık 10 km yakınlıkta bulunan saray, Kral 3. Jan Sobieski için yaptırılmış. Sarayda 1600’lü yıllara ait birçok eser bulunuyor ayrıca.

 

Frederic Chopin Müzesi

chopin muzesi - Varşova'da Gezilecek Yerler

Frederic Chopin dünya müzik tarihine adını altın harfler ile yazdıran bestecilerden. Bu müze, bestecinin adına 1954 yılında yaptırılmış ve Chopin‘e ait birçok eşya ile birlikte bestelerinin orijinal yazılmış hali burada serglenmektedir.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin