Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Bir gezgin için en büyük problemlerden biri muhtemelen olabilir. Evet çoğu şehire, ülkeye ulaşım için uçak kullanmaktan kaçınabiliyoruz, fakat yine de bir noktada uçuş yapmak zorunda kalınabiliyor.

Uçak Korkusuna Neler Sebep Olur?

Bu fobiden kurtulabilmenin en sağlam yolu, korkuya sebep olan etkenleri belirlemekten geçiyor. En temel 3 sebebi şöyle sıralayabiliriz:

Kötü Uçuş Tecrübesi

kotu ucus tecrubesi - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

En sık görülen sebeplerden biri, uçuş tecrübesinde yaşanılan kötü deneyimler. Güçlü bir türbülans, çarpma tehlikesi, inişlerde yaşanabilen aksaklıklar veya mekanik bir arıza, söz konusu kötü uçuş deneyimlerine örnek olabilir.

Olumsuz Olayların Etkisinde Kalmak

olumsuz olaylarin etkisinde kalmak - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Sadece uçuş sırasında yaşanan tecrübeler değil, uçağın dışındayken de etkisi altında kalabileceğiniz problemler mevcut. Problemli bir uçuş tehlikesi yaşamamış olabilirsiniz fakat başkalarının yaşadığı negatif olayları görüp, duymak bile önyargıya rahatlıkla sebep olabilir.

Özellikle medyanın nadir olan uçak kazaları hakkında ciddi anlamda haber içeriği üretiyor olması bu açıdan bir sebep olarak görülebilir. Haber niteliği taşıyor olmasına karşın, insanlardaki psikolojik etkileri malesef gözardı ediliyor.

Bazı durumlarda da, kişi eğer uçak yolculuğuna çıkarsa, klostrofobi veya panik atak benzeri sıkıntıların tetiklenebileceğini düşünebilir. İkisi de her ne kadar üzerinde durulması gereken problemler olsa dahi, hiç bir zaman uçak içerisinde cinnet haline koşturmanıza sebep olmaz 🙂

Sosyal Hayattaki Değişimler

sosyal hayattaki degisimler - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Çeşitli dönemlerde zorlu sosyal şartlar altında yaşayabiliyoruz. Stresli geçen bir çalışma ortamı, taşınma, boşanma, evlenme, çocuk sahibi olmak gibi olayların sonucunda, uçuş öncesindeki psikolojinin değişim gösterdiği kanıtlanmış durumda.

Uçak korkusu bir çok etkenin neticesinde oluşabiliyor. Bunun akabinde ise malesef fobiye dönüşümü kaçınılmaz duruma geliyor. Peki uçak korkusu nasıl yenilir? Asıl konumuza gelelim;

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Bu noktada genel olarak fobileri ele almak gerekli aslında. Bu yüzden bir kaç başlık altında toplamak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Tam Olarak Korktuğunuz Şeyi Belirleyin

korkunuzu belirleyin - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

En çok korkulan meşhur olaydan örnek vereyim, “türbülans”. En basit haliyle türbülans; uçağın hava aklımı içerisinden geçmesidir. Bu tamamen doğal bir durumdur ve ne uçağın düşebileceğini, ne de herhangi bir başka mekanik problem yaşandığını göstermez. Hatta pilotlara sorulduğunda asıl korktukları şeyin türbülans değil, türbülanstan son derece korkarak paniğe kapılan yolcuların genel huzursuzluk çıkarabileceği ihtimali olduğunu söylüyorlar 🙂 En nihayetinde uçak pilotu dediğimiz kişi; yüz bine yakın uçuş gerçekleştirmiş, yıllarca uzmanlık eğitimi almış ve neredeyse yaşanabilecek tüm aksaklıkları çoktan zihninde hazır bulunduran birisi. Bu açıdan da bakmaya çalışabilirsiniz.

Ayrıca THY Uçuş Korkusunu Yenme Programı adında eğitim veriyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Uçuş Korkunuz İle Yüzleşin

ucus korkunuz ile yuzlesin - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Psikologların “Kademeli Maruz Bırakma” adını verdiği teknik, yani kendinizi korkularınızla adım adım karşı karşıya getirmek, klinik açıdan kanıtlanmış bir çözüm olarak biliniyor.

Diyelim ki uçak korkusu, havaalanına adım attığınız anda artmaya başlıyor ve panik hissediyorsunuz. Bölgeden uzaklaşmaya çalışmak yerine, oradaki dükkanları gezmeye başlamak, içerideki kafelerden birine oturup kitap-kahve keyfi yapmak veya cam kenarındaki koltuklarda oturup kalkan uçakları seyretmek zihninizi korkudan yavaşça arındıracaktır.

“Sürekli Maruz Bırakma” ise tekniğin ikinci aşaması. Bu noktada artık daha sık ve yoğun bir şekilde fobiniz ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yani daha fazla uçmanız gerekiyor. Her bir uçuş, sizi korkunuzdan hızla uzaklaştıracak. Fiziksel ve zihinsel rahatlamanızı kalıcı hale getirmek için bu teknik oldukça etkili.

“Onu” Meşgul Edin

beyninizi mesgul edin - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Beyniniz sürekli bir şeyler düşünmeye programlanmış durumda. Bir konunun üzerine fazla yoğunlaştığında, kolaylıkla kurtulamayabiliyorsunuz bu sebepten dolayı. Hele ki söz konusu fobilerimiz olduğunda etki derecesi katlanıyor tam anlamıyla.

Böyle durumlarda en güzel çözüm düşüncelerinizi uçak korkusu üzerinden, farklı konulara aktarmak. Uzun metrajlı bir film, gürültü önleyici kulaklıklarla dinlenen sakin bir müzik, sürükleyici bir kitap veya oyun oynamak konsantrasyon merkezinizi rahatlıkla değiştirecektir. Ayrıca bunların hiç birini yapamıyorsanız, iniş sonrasında gezilerinizde gideceğiniz yerleri kafanızda planlayabilir veya seyahat partnerinizle planlarınızı tartışabilirsiniz.

Dışarıdan Yardım Alın

disaridan yardim alin - Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Kabin memurlarının size yardımcı olabilmek için gerekli tüm donanıma sahip olduklarını unutmayın. Onlarla konuşup, konu hakkında destek olmalarını isteyebilirsiniz. Destek olmaktan memnuniyet duyduklarını göreceksiniz.

Son olarak doktor yardımına başvurabilirsiniz. Psikologların en sık karşılaştıkları vakalardan birinin “uçak korkusu” olduğu bilinen bir istatistik. Gerek görmesi durumunda, doğal veya sentetik yatıştırıcılar ile uçuşlarınızda rahat etmenizi sağlayacak çözümleri sunabilirler.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin