Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Dünyanın önde gelen avrupa ülkeleri her mevsim milyonlarca turist ağırlıyor. Doğal, mimari ve tarihi zenginliklerine bakıldığı zaman, bu durumun gayet normal olduğunu görebiliyoruz. İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkelerini en nihayetinde hepimiz görmek isteriz.

Fakat her ne kadar görülecek çok fazla şey olsa dahi, eğer zamanlamanızı doğru yapmazsanız çok ciddi bir kalabalık güruh ile başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Kendi ülkemizden örnek vereyim; İstanbul-Sultanahmet’i bir yaz mevsiminde, bir de kış mevsiminde ziyaret ederseniz demek istediğimi rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çok fazla kişinin görmek istediği turistik bölgelerdeki durum, bu sebepten dolayı her zaman iç açıcı bir deneyim sunmayabiliyor.

Gizli Kalmış Değerli Ülkeler

Tam da bu noktada; dünyada henüz turist sayısı zirve noktasına ulaşmamış, yani bir anlamda “Gizli kalmış, keşfedilmemiş değer” kategorisindeki ülkeleri sıralamak istedim. Aşağıda bahsedeceğim ülkeler, yoğunluk açısından diğer popüler ülkelerle karşılaştırıldığında daha rahat, planlı ve sakin bir gezi deneyimi sunacaklardır. Keyifli okumalar.

Estonya

estonya - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Kuzey Avrupa’nın Baltık ülkelerinden Estonya‘nın potansiyeli bir çok gezgin grup tarafından göz ardı ediliyor. Mükemmel kayalık sahilleri, ülkeyi tepelerden gözetleyen kaleleri ve masmavi gölleri ile kesinlikle ziyaret edilesi bir ülke. Tallinn, Kadriorg, Aegna ve Lahemaa mutlaka görülmeli.

Arnavutluk

arnavutluk - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Arnavutluk geçmişindeki komünizm etkilerini yeni yeni tarihinden silmeye başlayan bir ülke. Kendilerini sürekli geliştirmeye, ülkenin tarihi ve mimari güzelliklerini ön plana çıkartmaya gayret ediyorlar. Bir Balkan gezisi Arnavutluk bölgesine uğramadan tamamlanmamalı. Rozafa, Kruje ve Durres görülmesi gereken noktalar.

Kıbrıs

kibris - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

2000’lerin başında ülkeyi ziyaret eden turist sayısı oldukça büyüyen Kıbrıs, bunu sadece kumarhanelerine borçludur diyemeyiz aslında. Çünkü bölgeye bakıldığı zaman antik köyler, tarihi kalıntılar ve ortaçağ kalelerine rastlıyorsunuz. Ciddi anlamda başarılı plajlarını saymıyorum dahi. Avrupa kıtasının en temiz sahil şeridine sahip olduğu kabul ediliyor aynı zamanda Kıbrıs.

Andorra

andorra - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Andorra coğrafi konum açısından oldukça değerli bir noktada. İspanya ve Fransa’nın arasında yer alıyor olması, önemli kayak merkezlerine ve duty-free alışveriş imkanlarına ulaşım söz konusu. Aynı zamanda yine kritik bir coğrafi konumda bulunuyor olması, avrupadaki en kaliteli dağ ve doğa yürüyüş parkurlarından birini tam anlamıyla önünüze seriyor.

Slovenya

slovenya - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Yugoslavya dönemindeki vahşi savaşlarla anılan Slovenya, bu yüzden turizm anlamında bahtsız bir geçmişe sahip. Fakat ekonomik anlamda güçlerini yeniden kazanmaya başlamalarının ardından, turistler için biraz daha ilgi çekici bir bölge haline geldi.

Slovenya her santimetrekaresiyle kusursuz bir doğa harikası. Kafanızı nereye çevirirseniz adeta bir tablodan çıkmış gibi manzaralarla karşılaşıyorsunuz.

Avrupa kıtasında bu kadar düzgünce korunmuş çok fazla ülke kalmadı işin gerçeği. Özellikle Triglav Ulusal Parkı ve Postajna mağaraları kesinlikle es geçilmemesi gereken turistik bölgeleri.

Litvanya

litvanya - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

En güneydeki Baltık devleti Litvanya, tıpkı Estonya gibi halen komünizm etkilerinden tamamen sıyrılma çabası içerisinde. Bu sebepten dolayı ülkeye yapılan yatırımların artması ile birlikte, turistlerin ilgi odağı olmaya başladı ve turist sayısı yükselişe geçti.

Litvanya’nın en meşhur turistik bölgelerinden biri Trakai Kalesi ve Aukštaitija Ulusal Parkı görülmeye değer.

Malta

malta - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Akdenizin son yıllardaki parıl parıl parlayan yıldızı olarak görülüyor Malta adası. Fakat küçük yüzölçümünden dolayı belirli dönemlerde oldukça kalabalık hale geldiğini söyleyebilirim.

Keşife çıkmayı seven gezginler için ada kesinlikle eşi zor bulunur bir hazine. Gizli mağaralar, tarihi kalıntılar ve mükemmel kadrajlar yakalayabileceğiniz manzaralar arıyorsanız, adresiniz Malta.

Letonya

letonya - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Meşhur Baltık üçlüsü, Letonya ile birlikte tamamlanmış oluyor böylece 🙂 Doğu avrupanın diğer bir değerli hazinesi Letonya, doğal güzelliği açısından diğer iki Baltık ülkesinden kesinlikle aşağı kalmıyor. Gauja Ulusal Parkı, Engure Gölü ve Turaida Kalesi mutlaka ziyaret edilmeli. Ayrıca beyaz kum plajları da keyifli bir dinlenme noktası olarak kullanılabilir rahatlıkla.

Karadağ

karadag - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Yugoslavya olaylarından sonra kendi yaralarını saran Karadağ, kendini her anlamda geliştirmeye başlayan ülkeler arasında. Adriyatik kıyısında gözden uzak, genekde sakin yapıya sahip bir ülke. Kotor antik şehri ve Skadar gölü Karadağ’ın güzelliklerinden sadece iki tanesi. Muhteşem kıyı şeridine sıralanmış sempatik hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapmayı unutmayın.

Belarus / Beyaz Rusya

belarus - Turistlerin En Az Ziyaret Ettiği 10 Değerli Ülke

Resmi adıyla Beyaz Rusya olarak bilinen Slav devleti Belarus, hala diktörlükle yönetilen nadir ülkelerden. Turistlerin ülkeye ziyaretinin, benzer ülkelere göre daha seyrek olmasının ardında yatan en öncelikli sebeplerden birinin bu olduğunu tahmin ediyorum. Fakat ne kadar diktatörlükle yönetilse de ülkenin kurallarına (tüm ülkelerde olduğu gibi) uygun hareket ettiğinizde son derece güvenilir bir yapısı var.

Belarus’un görülmeye değer en meşhur yapıları Stalin döneminden kalan mimari ve kaleler. Aynı zamanda Antik çağlardan kalan ormanlık alanlarda eşsiz deneyimler sunan yürüyüşler yapılabiliyor.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin