Sırlarla Dolu Piri Reis Dünya Haritası

Ünlü Türk Denizci ’in gizemi hala saklı halde duran bir başarıyla çizdiği dünya haritası, Türk ve Dünya denizciliğine önemli katkılar sağlayan bir buluştur. 1513 yılında çizilen dünya haritası ile birlikte, Piri Reis’e ve bu haritaya ait gizemler de konuşulmaya başlanmıştır. Çağımızdaki uzay teknolojileriyle ancak farkedilebilen detayları ürkütücü bir kusursuzlukta resmetmiş ve günümüze kadar da korunmuş.

Sırlarla Dolu

piri reis haritasi 2 - Sırlarla Dolu Piri Reis Dünya Haritası

 

Haritanın Çizim Detayları

Piri Reis tarafından Sultan 2.Beyazıd’ın emriyle çizilmeye başlanan haritanın, Beyazıd’ın ölümünden sonra Yavuz Sultan Selim’e 1516-1517 yıllarındaki Mısır seferinde sunulduğu bilinmektedir. Piri Reis dünya haritası günümüze maalesef tek parça halinde ulaşamamış ve Amerika kıtasını gösteren kısımları ile gelmiştir. Haritanın ceylan derisi üzerine çizildiği ve üzerinde 9 adet gemi ve sandalların resimlerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca insan ve hayvan resimleriyle karşılaşılan haritada papağan ve padişahların resimleri de vardır.

Haritanın çiziminde 9 farklı renk kullanıldığı anlaşılmakla birlikte, haritanın üzerine alınan notlarda Kolomb tarafından yapılan Amerika keşfine dair bilgiler de yer almaktadır.

Kristof Kolomb’a ait haritaların kayıp olduğu günümüzde, Piri Reis gibi ünlü bir Türk denizcinin bu başarıya ulaşması halen gizemini korumaktadır.

Keşfedilen ve Keşfedilemeyen Yerlerin Haritadaki Konumu

Piri Reis dünya haritası için merak uyandıran bir başka detay ise, ünlü Cebelitarık Boğazı’nın hatasız bir şekilde çizimidir. Uydu fotoğrafları aracılığıyla bakıldığında, çizimi ve takibi oldukça zor coğrafi detaylara sahip olduğu görülmektedir. Boğazın derinliğinin ve iki yaka arasındaki dar geçitlerin bu kadar hassas çizilebilmesi için de ancak boğaza havadan bakılması gerektiği ortaya çıkmıştır.

piri reis haritası 1 - Sırlarla Dolu Piri Reis Dünya Haritası

 

Piri Reis ayrıca Antartika Dağları’nı 1513 yılında resmetmeyi başarmışken, Amerikan ve Rus araştırmacılar tarafından ancak 1820 yılında Antartika Dağları keşfedilebilmiştir. Amerikan bilim adamlarının yaptığı bazı çalışmalara göre, Dünya’nın merkezinin Kahire’nin yakınlarında bir yer olduğu düşünülmektedir. Piri Reis’in haritasına bakıldığında da Dünya’nın merkezi aynı şekilde Kahire olarak hesaplanmıştır. Pek çok yazara ilham kaynağı olan Piri Reis hakkında çeşitli komplo teorileri üretilmekle birlikte, dünya dışı varlıklardan destek aldığına dair bile söylentiler konuşulmaktadır. Kendisi hakkında bu kadar az detay bilinmesinden ötürü, doğaüstü teorilerin üretilmesi de kaçınılmaz duruma geliyor.

Piri Reis’in üstün zekası ve ileri görüşlülüğü ile çizdiği dünya haritasının, günümüzde dahi hala güncelliğini ve geçerliliğini koruyor olması bizler için gurur kaynağı olurken, Piri Reis ve çizdiği harita hakkındaki gizemlerin çözülmesi zaman alacak gibi görünmekte.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin