Nikon Coolpix W300 İnceleme

inceleme yazısı fotoğraf çekmeyi seven, özellikle de su altı fotoğrafçılığına meraklı olan gezginler için faydalı olacaktır. Nikon’un Coolpix serisine dahil ettiği W300, su altı çekim performansı açısından uzmanların dikkatini çekmeyi başardı ve çoğundan ise yüksek notlar aldı.

Su Altı Çekimleri İçin Pratik Çözüm: Nikon Coolpix W300

Gezilerimizin en keyifli bölümlerinden biri de şüphesiz özenle fotoğraf kareleri yakaladığımız anlar. Dünyanın dört bir yanındaki gezilerimizi fotoğraflarla ölümsüzleştiriyoruz, ancak bunu mevcut fotoğraf makinelerimiz ile veya cep telefonlarımız ile yapıyoruz. Peki su altı dünyasını fotoğraflamak istediğiniz zaman, güvenebileceğiniz bir cihaza ihtiyacınız olduğunu da eminim biliyorsunuzdur. İşte tam burada Nikon Coolpix W300 devreye giriyor.

Teknik Özellikler

Nikon Coolpix W300 inceleme 1 - Nikon Coolpix W300 İnceleme

Suya, toza veya darbeye dayanıklı olmak gibi sıradışı anlar için üretilen bu fotoğraf makineleri genelde düşük performansa sahip oluyorlar. Fakat 16 mp CMOS sensörü ile beraber, 4K boyutunda video çekimi sunabilmesi Nikon Coolpix W300 ün en büyük artısı.

Nikon’un resmi verilerine göre tam 30 metre derinliğe kadar koruma sağlıyor. Bu rakam, piyasada bulunan aynı klasmandaki çoğu su geçirmez fotoğraf makinesi arasında W300’ü zirveye taşıyor.

Aynı zamanda -11 dereceye kadar sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, ciddi avantajlarından biri olarak gösterilebilir rahatlıkla. 2.5 metreye kadar olan serbest düşüşlerde ise, IP6X şok koruma lisansı da bulunuyor.

Bir Nikon kullanıcısı olarak, Nikon’un VR (titreşim önleme) teknolojisini rakip firmalarla karşılaştırıldığı zaman daha stabil ve güvenilir bulurum. Aynı teknolojiyi Coolpix W300 modeline de koymuş olmaları sevindirici oldu. Çünkü tamamen sıradışı şartlara uygun üretilmiş bir fotoğraf makinesinde, titreşim önleme teknolojisi oldukça işe yarayacaktır. Özellikle de su altı çekimlerde görüntünün titreme oranı çok daha yüksek oluyor.

Performans

Nikon Coolpix W300 inceleme 2 - Nikon Coolpix W300 İnceleme

Nikon Coolpix W300 hem karada, hem de su altında neredeyse birbirine yakın çekim özellikleri sergiliyor. Renk derinliği, siyah/beyaz dengesi ve parlaklık değerleri bu klasmandaki ürünlerde, su altında farklı sonuçlar verirken, W300 performansından kayıplar yaşamadan kareleri yakalıyor.

2.8 diyaframa sahip NIKKOR lens, bu türdeki ürünler için adeta bulunmaz nimet değerinde. Geniş diyafram ile sensöre bol ışık girişi ile hem alan değinliği, hem de zengin renk tonları yakalama anlamında avantaj yaratıyor.

1/4000 enstantane değeri ile birlikte, 125 ISO hassaslığı Nikon Coolpix W300 üzerinde geniş kontrol seçeneklerine sahip olduğumuzu ifade ediyor.

EN-EL12 bataryası, tam kapasite dolum yapıldığında 280 kareye kadar fotoğraf çekimine izin veriyor.

Kullanılabilirlik

Nikon Coolpix W300 inceleme 3 - Nikon Coolpix W300 İnceleme

Su altında çekim yapabilmek için (eğer fotoğraf makinesinde yerleşik şekilde bulunmuyorsa) su geçirmez fotoğraf makinesi kılıfı almak gerekiyor. Durum böyle olunca da makinenin dışında hantal bir tutuş hissiyatı meydana geliyor ister istemez.

Nikon Coolpix W300 gibi fotoğraf makinelerinde ise yerleşik olarak su geçirmez özelliği bulunmasından dolayı, su altında kullanım kolaylığı açısından büyük rahatlık ve konfor sağlıyor.

İçerisinde yerleşik GPS ve Wi-Fi özelliklerini bulundurması, özellikle biz gezginler için büyük kullanım rahatlığı sağlıyor kesinlikle. Gps özelliği ile çektiğiniz fotoğrafların içerisine fotoğrafın çekildiği lokasyonu yerleştirirken, wi-fi özelliği ile de SnapBridge uygulamasını kullanarak makine üzerindeki fotoğraflarınızı ios veya android cihazlarına kablosuz olarak aktarabiliyorsunuz.

Coolpix W300 fotoğraf deneyimi bulunmayan kullanıcılar için de kesme, kırmızı göz yok etme ve rötuş özelliklerini içerisinde barındırıyor. Ek olarak 20 hazır sahne modu ile de önceden belirlenmiş su altı, spor veya gece gibi çeşitli filtreleri uygulayabiliyorsunuz.

An itibariyle Amazon üzerinden satın alınabilen Nikon Coolpix W300 387$ fiyat etiketine sahip.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin