Mısır’ın Ölüler Kitabı

’da cenazelerde okunan Mısır’ın Ölüler kitabı asıl ismi “Günden Dışarı Gidenler”dir. Tam olarak bir kitap değildir ve eksiktir. Çünkü Alman bilim insanı Richard Lepsius tarafından bazı kısımları çevrilmiştir. Kitabın orjinal hali Geç Dönem hanedanının zamanında yazılmıştır.

Mısır’ın Gizemli Ölüler Kitabı

Ölmekte olan kişinin veya ölen kişinin huzurunda okunan Mısır’ın Ölüler Kitabı, kişiye ölüm ve ötesinde neler olacağı, hesaplaşma, vicdan, gibi konusunda bilgi verir. Ancak bu tüm insanların cenazelerinde yapılmaz, sadece sosyal statüsü yüksek olan bireylere yapılırdı.

misirin oluler kitabi 1 - Mısır'ın Ölüler Kitabı

“Tılsım 125” veya “125. Tılsım” olarak bilinen Mısır’ın Ölüler Kitabı, en meşhur tılsımı Osiris ve 42 yargıcı tarafından hesaba çekilmeyi ve sorgulanmayı ele alır. Sorgulanan bireyin iyiliği ve kalbi Osiris, İsis, Neftis, Anubis tarafından tartılır. Ardından Osis tarafından karar verilir. Tanrıça Ma’at’ın doğruluk tüyü ile karşılaştırılıp, değerlendirilir.

Eğer doğruluk tüyü ağır gelir ise, kişinin hayatında yaptığı kötülük daha fazladır ve kişi Ammut isimli bir canlı tarafından yutulur.

Eğer doğruluk tüyü hafif gelirse, kişinin hayatında yaptığı iyilik daha fazladır ve kişi İsis ile birlikte cennete girer.

On Emir’in Temeli

misirin oluler kitabi 2 - Mısır'ın Ölüler Kitabı

Bazı bilim insanlarına göre Mısır’ın Ölüler Kitabı, Tılsım 125 ve 42 günah, Musevilikteki On Emir’in temelini oluşturmuştur.

1 YORUM

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin