Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

Gezilerimizde her ne kadar ihtiyacımız olan tüm ekipmanımızı yanımızda hazır bulundurmaya çalışsakta, malesef bazı problemler için çare üretemiyoruz. Bu problemlerden biri de temiz su kaynağı.

Gezi çantalarımıza dolduracağımız su şişeleri sınırlı sayıda en nihayetinde. O yüzden idareli kullanmak mecburiyetinde kalıyoruz. Peki planlarda olmayan su tüketimi başımıza geldiğinde veya buna benzer herhangi bir temiz su ihtiyacı hasıl olduğunda ne yapıyoruz? İşte tam bu noktada biz gezginler için mükemmel icadlardan olan Bireysel Su Filtresi” imdadımıza yetişiyor.

Mikroplu Suyu Dahi İçebilmek

Vestergaard‘ın ürettiği Lifestraw bireysel su filtresi olası zehirlenme ihtimallerini ortadan kaldırarak, mikroplu ve pis sulardan direkt içebilmenize olanak sağlıyor.

Setin filtresi özel üretim teknolojisi sayesinde kesinlikle kimyasal barındırmıyor, bataryaya ihtiyacı olmuyor ve hareketli hiç bir parçası bulunmuyor. Bütün bunlara ek olarak filtre tam 1000 litre kapasiteye sahip.

Lifestraw bireysel su filtresi üreticisi tarafından en gelişmiş, en hafif ve en küçük boyutlu bireysel su filtresi ifadeleriyle tanımlanmış.

Performans

lifestraw performans - Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

Filtre, parazit ve bakterilere karşı Arizona üniversitesi tarafından test edilmiş. Çıkan sonuçlara göre, %99 oranında filtrasyon sağladığı kanıtlanmış. Ayrıca 0.2 mikron büyüklüğe kadar tüm partikülleri arındırarak, ağızınıza taş girmesini de önlüyor.

Lifestraw bireysel su filtresi an itibariyle Haiti, Pakistan, Kenya, Bangladeş gibi en zorlu koşullara sahip yaşam şartlarında milyonlar tarafından kullanılıyor. Sadece bu detaydan bile yola çıkarak, filtrenin kesin bir başarı yakaladığını söyleyebiliriz.

Ancak belirtmekte fayda var; filtre kimyasallara, tuza, güçlü virüslere ve ağır metallere karşı koruma sağlamıyor. Bunları sağlıyor olsa zaten “bireysel” kullanımdan çıkardı açıkçası 🙂

Ağızda bıraktığı tat açısından incelendiğinde, üretiminde herhangi bir karbon kullanılmadığından dolayı bu konuda da yardımcı olamıyor malesef. Eğer çok kötü tadı olan bir su içecekseniz, o suyun tadı her halükarda kötü olacak, bunu unutmamak gerekli.

Zaten bu filtreyi kullanım sebebi kirli suyu sağlıklı bir şekilde içebilmek, lezzet o kadar da önemli değil o yüzden.

Üretim Kalitesi

lifestraw uretim kalitesi - Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

55 gram ve BPA içermeyen plastiğe sahip olmasına karşın, çok ciddi dayanıklılığa sahip Lifestraw bireysel su filtresi. Elektrik, hareketli parça ve batarya içermeyen oldukça basit yapısı raf ömrünü de uzatıyor genel anlamda.

Bu arada üreticinin özellikle belirttiğine göre; filtre her ne kadar sağlam olsa da düşmelere, kırılmalara karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü mikron büyüklükte bile olsa istisnasız her darbe, filtrenin içine mikrop girmesi ihtimalini yükseltiyor.

Kullanım Kolaylığı

lifestraw kullanim kolayligi - Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

Çok net söyleyebilirim ki, pipet kullanabiliyorsanız bunu da kullanabilirsiniz 🙂 Yapmanız gereken tek şey, iki uçtaki kapakları çıkartıp, geniş olan ağızı kirli suya sokmak. 30 saniye bekledikten sonra içmeye hazır hale geliyor filtre.

Boyut olarak baktığımızda ise en büyük sorunlarımızdan birini, çantadaki yer kısıtlamasını çözmüş görünüyor firma. Lifestraw bireysel su filtresi çantanızdaki en küçük alanı kaplayan eşyalarınızdan biri olacaktır diye düşünüyorum.

Bakım

lifestraw bakim - Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

Filtre ortalama 1000 litrelik kullanımın ardından, su akışı durmasından dolayı atılmak zorunda. Çünkü zamanla filtredeki boşluklar atık maddeler ile doluyor. Bunu önlemek için üretici firma, her kullanım sonrasında filtrenin içideki kalıntıları sışarı üfelemeyi öneriyor. Böylece kullanım süresi de doğal olarak uzuyor. İşin gerçeği, üretim prensibinden dolayı filtreyi temiz tutabilmek açısından daha fazla müdahale imkanımız bulunmuyor.

Üretici Firma

lifestraw logo - Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

Vestergaard ismindeki İsviçre firması 1957 senesinde kurularak, 1986’ya kadar işçi kıyafetleri üretiyorlar. Ardından 1995’e kadar ise Lifestraw bireysel su filtresi ürününün araştırma-geliştirme çalışmalarını sürdürüp, bir anda tüm dünya üzerinde üne sahip oluyor. Kendini hayır işlerine tam anlamıyla adayan firmanın, halihazırda bir çok dergide haberleri görülebiliyor.

Fiyatı

lifestraw fiyati - Lifestraw Bireysel Su Filtresi İncelemesi

Amazon ve Hepsiburada sitelerinde bulabileceğiniz Lifestraw bireysel su filtresi fiyatını sonuna kadar hakediyor diyebilirim rahatlıkla. 1000 litrelik filtre kapasitesiyle, litre başına temsili denebilecek çok düşük rakamlar denk geliyor. Diğer büyük kapasiteli rakiplerine göre düşük filtreleme rakamlarına sahip olsa bile yine de işlevsellik anlamında onların önüne geçmiş durumda.

İNCELEME ÖZETİ
Performans
Üretim Kalitesi
Kullanım Kolaylığı
Bakım
Üretici Firma
Fiyatı
Önceki yazıYunan Mimarisi Ve Özellikleri
Sonraki yazıFilipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Yurt içi/yurtdışı gezilerimden notlar, seyahat planlarınızda ihtiyacınız olabilecek ipuçları ile gezi deneyimlerinizin kalitesini arttıracak incelemeleri yapıyor olacağım. Ayrıca gezginler için önemli entelektüel incelemeleri ve çeşitli haberleri paylaşacağım.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin