Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

her açıdan ilgi çekici bir ülke. Tarihi, yaşam tarzı, ülke yönetimi ve aldıkları kararlar gibi incelenebilecek bir çok detaya sahip. Meraklı gezginlerin bu ve diğer bir çok sebepten dolayı ilgisini çekiyor Kuzey Kore.

Gizemli Detaylarla Kuzey Kore

İşin kötü kısmı Kuzey Kore malesef dış dünyaya kapalı bir ülke. Ülkeyi araştırmak ve detaylı bilgileri çıkartmak imkansıza yakın. Kolay kolay çevrenin fotoğraflarını dahi çekemediğiniz bir ülke söz konusu. Kuzey Kore hakkındaki ilginç gerçekler derlememi aktarıyorum bu yazımda. Keyifli okumalar 🙂

İkinci Dünya Savaşı Ve Boy İlişkisi

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 1 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

İkinci dünya savaşı tüm dünyanın aksine, bu ülkede biraz daha ilginç bir etki yaratmış. 1950’lerdeki Kore savaşının ardından, Kuzey Kore halkının ortalama boyu, Güney Kore halkından 5 santimetre kadar kısalmış.

Kuzey Kore’nin Kendine Ait Zaman Dilimi

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 2 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

Biliyorsunuz tüm dünya, saatlerini Greenwich’i merkez alarak ayarlar. Fakat Kuzey Kore’nin kendine ait saat ve zaman dilimi mevcut. Pyongyang bölgesini temel alan ülke, tarih ve saat ile ilgili tüm ayarlamalarında başlangıç noktası olarak burayı seçmiştir. Pyongyang zaman dilimi, Japonya ve Güney Kore’den tam 30 dakika gerisinde.

Saç Kesimi Kuralı

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 3 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

Diktatörlüğün dünyadaki en sert etkilerinden birini yaşayan ülkede saç kesimi ile ilgili oldukça garip bir kural bulunuyor. Otoriteler, yerli erkeklerin saçlarını 3 santimden fazla uzatmamaları ve kesim şekillerinin ise Kim Jong Un‘u referans alarak gerçekleştirilmesini emretmişler.

Hapishane Cehennemi

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 4 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

Yapılan araştırmalara göre, ülke hapishanelerinde ortalama 120.000 ile 210.000 suçlu bulunuyor. Kat kat duvarlar ardına ek olarak, elektrik verilmiş dikenli çitler yerleştirilmiş.

Aynı zamanda ülkedeki en kötü şartlara sahip hapishanelerde ise özellikle siyasi suçlular kalıyor.

Hatta şartlar o kadar kötü ki, mahkumların 1/3’den fazlası ağır maden işlerinde çalıştırılırken gıdasızlıktan ölüyor.

Sınırdaki Askeri Güç

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 5 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

Kuzey Kore ve Güney Kore’yi birbirinden ayıran sınır, dünyadaki en fazla silahlı askerin yer aldığı sınır olarak biliniyor. Pyongyang’da 1.3 milyon asker sınırda hazır durumda bulunuyor. Buna karşılık Güney Kore’nin ise kendi sınırında yalnızca 600.000 silahlı kuvveti mevcut. Ek olarak 20.000 Amerikan askeri de yerel askere destek sağlıyor.

Gelir Kaynakları

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 6 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

Ülke ciddi anlamda dış dünya ile kendisini soyutlamış bir ülke. Fakat yine de gelirini Japonya ve diğer asya ülkelerine ihracat yaparak sağlayabiliyor. Bunun yanında sahte ilaç, narkotik ve sigara ürünleri de üretilip, ihraç ediliyor. Aynı zamanda Amerikan Doları kalpazanlığının da büyük bir pazar payına sahip olduğu ileri sürülüyor.

Halkın Her Hareketi İzleniyor

Kuzey Kore hakkinda ilginc gercekler 7 - Kuzey Kore Hakkında İlginç Gerçekler

Ülkenin, dünyadaki en sert diktatörlük rejimine sahip olmasının başka bir nedeni ise, hükümetin halkı takip eden ayrı bir departmana sahip olması. Kuzey Kore‘nin kendi içerisinde oldukça gelişmiş bir muhbir ağı bulunuyor. Sosyal yaşamı aralıksız olarak gözetleyen ve ülke yönetimine raporlayan bu muhbir ağı, belirlenen suçların cezalandırılmasında dahil rolü bulunuyor. Bu konuda en sık işlenen cezalar arasında izinsiz erişilen internet adresleri ve televizyon/radyo kanalları yer alıyor. Ayrıca bu suçlar ülkenin ceza sistemindeki en kritik cezalar arasında bulunuyor.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin