Honduras Gezi Rehberi

aslında benim için rahatlıkla yazılabilecek seyahat yazılarından biri değildi ilk aşamada. Çünkü Honduras belirli açılardan bakıldığında başlı başına rahat bir ülke değil. Bir gezgin için oldukça zorlu koşullara sahip olma ihtimalleri, doğal biçimde önyargı yaratılmasına neden oluyor. Bu gezi rehberi Honduras ülkesinin sıradışı şartlarına ayırıldı. Keyifli okumalar.

Sıradışı Bir Deneyim: Honduras

Honduras yolculuğunu yapmadan önce en kalabalık şehri, başkent Tegucigalpa bölgesini ziyaret etmeye karar vermiştim.

Fakat biraz araştırdığınızda, şehrin temizlik ve güvenlik konusunda çok ciddi eksiklikleri bulunduğunu farkedebiliyorsunuz. Buna ek olarak, bir de üzerine pahalı yaşam şartları eklenince, tam anlamıyla gezinin tuzu biberi oluyor.

Her ne kadar şartlar başta karşınızda gibi görünüyor olsa da, bir gezginin merakını yenmesi hiç kolay olmuyor.

Tegucigalpa Bölgesi

tegucigalpa bolgesi - Honduras Gezi Rehberi

Başkentte ortalama bir milyon insan yaşıyor ve halk dağların çevrelediği bir bölgenin ortasına sıkıştırılmış vaziyette. Gezginler için şartların zorlaştığı anlar, bölgeye adım attığınız anda kalacak bir yer ararken baş gösteriyor.

Bir kaç ufak ve ucuz otele denk gelebiliyorsunuz. Fakar aralarında temiz ve güvenlisini bulabilmek biraz zaman alabiliyor eğer şansınız yanınızda değil ise.

Halkın Gezginlere Yaklaşımı

tegucigalpa halki - Honduras Gezi Rehberi

Latin ülkelerine sık seyahat eden gezginlerin çoğunlukla karşılaştığı bir durum vardır; avrupalı ırk size her zaman yardımcı olmayabilir. Bunun en belirgin örneği ise ulaşımda görülüyor.

Özellikle taksi şöförleri eğer müşterisinin avrupalı olduğun farkederse, fiyatları absird derecede katlayabiliyor. Avrupalılara zengin önyargısıyla yaklaşan esnaf, fiyat ayarlaması yapabiliyor sıklıkla.

Güvenlik Konusu

tegucigalpa guvenlik - Honduras Gezi Rehberi

Sokaklarda dolaşmaya karar verdiğinizde şehrin güvenlik görevlileri ile kısa bir sohbeti es geçmeyin. Nokta atışı tavsiyelerde bulunabiliyorlar. Hatta bulabilirseniz, her ihtimale karşı yanınızda biber gazını hazır etmeyi unutmayın.

Eğer biraz olsun göze batabilecek bir tarzınız var ise Tegucigalpa’da bu şekilde dolaşmamaya özen göstermeniz iyi olur. Çünkü endişeli ve meraklı gözleri her an üzerinizde hissedebilirsiniz.

Tedirgin Olmanın Önemi

tegucigalpa tedirginlik - Honduras Gezi Rehberi

Honduras gezi rehberi için aklımdaki en önemli cümlelerden biri de buydu. Normal şartlarda çok rahat bir karakter yapısına sahipseniz, bu bölgede tam tersini yapmanız sizin için en iyi plan olacaktır. Sürekli çevrenizin farkında olmak, her an kendi içinizdeki alarma kulak vermek gerekiyor.

Genel İzlenim

tegucigalpa genel izlenim - Honduras Gezi Rehberi

Her gün Honduras yerel halından bir çok insan, başkente iş bulabilmek için geliyor. Fakat şehrin küçük olmasından dolayı, iş imkanları da ciddi derecede düşük. Bununla bağlantılı olarak gelen halk, iş bulamıyor ve bölgede yaşam ona göre şekilleniyor. Tegucigalpa tam bir umutsuzluk şehri haline gelmiş bariz sebeplerden dolayı.

Başkenti gezerken dikenli tel örgülere, çöp yığınlarına, kara duman bulutlarına veya sokaklarda sarhoş gezen ve problem çıkartma potansiyeli yüksek gruplara rastgelebiliyorsunuz.

Biliyorum Honduras gezi rehberi biraz bohem havasında geçti 🙂 Fakat şartlar ne olursa olsun, bir gezgin için her deneyim farklı ders anlamına geliyor.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin