Helsinki’de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Finlandiya’nın merkezi ‘nin oldukça başarılı bir yaşam temposu var. Baltık denizin kuzeyindeki bu güzel kıyı kenti coşku dolu olmasına karşın, kesinlikte rahatsız edici değil. Tam tersi, kendinizi bu keyifli temponun akışına bırakmak için can atıyorsunuz.

Finlandiya’nın Göbeğinde 24 Saat

Helsinki’de göz kamaştırıcı gotik mimari yapılar, kaliteli kahve kültürü, tasarım harikası caddeler ve özellikle de bizim gezginlerin en çok dikkat ettiği detay olan mutfağı ön plana çıkıyor. Finlandiya’nın müzikle yaşayan bir ülke olduğunu hesaba katarsak, merkez noktasını da Helsinki olarak almalıyız diyebilirim rahatlıkla. Şehire ayak bastığınız anda çeşitli müzik türlerinin (özellikle rock müziğinin) etkinliklerine boğuluyorsunuz. Finlandiya’nın ön plana çıkan başka bir özelliği de biraz önce bahsettiğim gibi, kahve kültürü. O yüzden her an bir kahve dükkanıyla karşılaşmak için şimdiden kendinizi hazırlayın derim.

Kahve dükkanlarını dolaşmak, yerel mutfaklarda lezzet testleri yapmak, deniz kenarına fin saunasını deneyimlemek veya kulaklarınıza unutamayacağınız ezgiler sunan ünlü Finlaniya konserlerinden birine katılmak Helsinki’de yapabileceklerinizin sadece bir kaçı.

Helsinki’de dolu dolu tam bir gün geçirebilmeniz için karşınızda .

 

Kahve Dükkanında Keyifli Bir Sohbet

helsinki cafe - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Helsinki’de güne enerjik başlamak için en isabetli tercihiniz, samimi kahve dükkanlarından birine uğramanız olacaktır. Kendinizi bu kafelerin rahat ve sıcak ortamına bırakıp, orada yaşayan insanların günlük yaşamlarını gözlemleyebilirsiniz. Belki denk geleceğiniz kısa bir sohbet dahi, size günün devamı için ipucu bile verebilir 🙂

 

Helsinki Tramvayında Yolculuk

helsinki tram - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Kahvenizi yudumlayıp, hafif kahvaltınızı yapmanızın ardından artık şehire yavaş yavaş adım atabilirsiniz. Şehirde uygun fiyatlı kısa ama zevkli bir tur isterseniz, Helsinki’nin ünlü tramvaylarından birine binebilirsiniz. Finlandiya kültürünü biraz daha iyi tanımak için 2 numaralı tramvayı kullanarak, şehrin önemli tursitk merkezlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca fevkalade görsellere sahip genel bir tur yapmak isterseniz 4 numaralı tramvayı atlamayın. Sadece tek bir bilet ile tramvayları, otobüsleri, metroyu ve hatta Suomenlinna’ya giden feribota bile binebiliyorsunuz. Biletlerinizi R-Kiosk’lar, HSL satış noktaları ile sürücülerden satın alabilirsiniz.

 

Lutheran Katedrali

Lutheran katedrali - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Lutheran Katedrali tüm ihtişamıyla liman bölgesini ve senato meydanını yukarıdan gözetliyor. Tam anlamıyla şehrin simgesi haline gelen bu katedral, mimar Carl Engel tarafından tasarlanmış. Özellikle kış mevsiminde görülmeye değer bir manzara oluşturuyor Lutheran Katedrali. Aynı zamanda da Helsinki’nin en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri haline gelmiş.

 

Suomenlinna Kalesi’ni Ziyaret

suomenlinna kalesi - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Helsinki’ye gelip, Suomenlinna Kalesi’ni ziyaret etmemiş olmak çok büyük kayıp olur diyebilirim. Market meydanından bineceğiniz feribot ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Suomenlinna Kalesi, İsveç devrinde denizciler için inşa edilmiş bir kale. Fince’de Sveaborg diye biliniyor olmasıyla birlikte, 1748 yılında kalenin inşa işlemleri başlamış.

3 devir boyunca; yani İsveç, Rusya ve şimdi de Finlandiya döneminde şehri düşman kuvvetlerine karşı koruma görevini başarıyla yerine getirerek, ülkenin şimdiki haline gelmesinde önemli katkıya sahip olmuş.

 

Temppeliaukio Kilisesi

temppeliaukio kilisesi - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Helsinki gezi rehberimin bu bölümü biraz farklı. Siz de benim gibi çeşitli ülkelerdeki inanç merkezlerini ziyaret etmeye çalışanlardansanız, Helsinki sizin için ideal konumda. Buradaki bir çok kilisenin halka açık olması da ekstra avantajlarından biri sayılabilir. Temppeliaukio Kilisesi‘de diğer kiliselerden biraz daha farklı mimari yapıya sahip.

Devasa bir kayanın içerisine yerleşmiş olması ve yine aynı büyüklükte ilginç bir kubbesi, bu kiliseyi mutlaka görmek isteyeceğiniz turistik noktalardan biri haline getiriyor. Ayrıca akustiğindeki kusursuzluğundan dolayı da sıklıkla konserlere ev sahipliği yapıyor Temppeliaukio Kilisesi.

 

Market Meydanı’nda Alışveriş

helsinki market meydani - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Helsinki’nin en renkli noktalarından biri de Market Meydanı. Bir çok kafe, Fin yiyecekleri, deniz mahsülleri, hediyelik eşyalar ve el yapımı sanat eserlerini burada bulabiliyorsunuz. Limanın güneyinde kalan bu meydan, bölgedeki turistleri adeta içerisine hapsediyor. İnanılmaz bir kıyı şehri manzarasına karşı kafelerden birine oturup, ardından taptaze deniz mahsüllerini de deneyebilirsiniz.

 

Fin Hamamını Deneyimlemek

fin hamami - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Nasıl turistler ülkemize geldikleri zaman bizim hamamlarımıza uğramadan ülkelerine dönmüyorlarsa, Helsinki’de de aynısı biz gezginler için geçerli. Deniz kenarındaki popüler halk saunası LÖYLY‘i kesinlikle öneriyorum. 5 milyon insan için, 3 milyon saunanın bulunduğu bir ülkede, sauna kültürü bir kimlik haline gelmiş kesinlikle. Finlandiya vatandaşları saunaları zaten genelde temizlenmek için kullanmıyorlar, bu onlar için bir meditasyon, bir yaşam tarzı.

 

Yerel Finlandiya Mutfağında Akşam Yemeği

fin mutfagi - Helsinki'de Neler Yapılır? Dolu Dolu Helsinki Gezi Rehberi

Yorucu, fakat bir o kadar da keyifli geçen Helsinki gezisinin finalini yapabilmek için yerel mutfakları denemenizi tavsiye ediyorum. Şehrin içinde çok fazla yemek opsiyonuna sahipsiniz. Mevsimine göre değişiklik gösteren Fin mutfağı, bizim damak tadımıza göre biraz daha basit kalıyor ama kesinlikle lezzetsiz değil.

Eğer kış aylarında Helsinki’de bulunuyorsanız Laskiaispulla, ren geyiği, yeşil salata ve mantar çorbasını tatmadan dönmemenizi tavsiye ediyorum.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin