Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

yolculuk öncelerinde veya aralarında zaman geçirmek için çok kritik öneme sahip durumdalar artık. Yarıda bıraktığımız kitaba devam etmek, kaçırdığımız dizinin bölümünü izlemek veya yolculuk hakkında araştırma yapabilmek gibi bir çok sebepten dolayı havalimanındaki wi-fi bağlantıları ciddi anlamda işimize yarıyor.

Dünyadaki Tüm Havalimanı Wi-Fi Şifreleri yazımda bahsettiğim ağ ismi ve şifreleri bu amaç için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Dünyanın her noktasında olduğu gibi, havalimanındaki wi-fi bağlantıları da halka açık olduğundan dolayı güven ve gizlilik konusunda sorgulanmaya son derece açık haldeler.

Havalimanında Bulunan Wi-Fi Bağlantılarındaki Güvenlik Riskleri

Havalimanindaki WiFi Baglantilari Hakkinda Bilmeniz Gerekenler 1 - Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Norton siber güvenlik firması 2017 yılında dünya genelinde bir araştırma yaparak, Wi-Fi Risk Raporu değerlendirmesi yayınladı.

Bu değerlendirmeye bakıldığında halka açık wi-fi bağlantısını kullanan insanların %60 oranındaki kesimi, bu bağlantıları kullanırken özel bilgilerinin tamamen güvende olduğunu düşünüyor.

Hatta ek olarak, bu kesim bilgilerinin güvende olmadığı konusunda uyarıldığında dahi %52’lik bölümü güvenli ve güvenli olmayan internet bağlantısı arasındaki ilişkiyi kurmaya çalışmamış.

Evet, havalimanındaki wi-fi bağlantıları tam yerinde ve tam zamanında bizlere gerekli bilgi akışını sağlıyor fakat, bu bağlantıları kullanırken en büyük iki risk faktörünü akılda tutmak gerekiyor;

  1. Bu bağlantılardaki açıkları kullanarak kullandığınız internet ağına sızabilen illegal izleyiciler, internet üzerinden gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriyi rahatlıkla takip edebilir.
  2. Biraz daha yetenekli ve yaratıcı suçlular ise ücretsiz ve legal gözüken sahte wi-fi bağlantı noktaları yaratarak sizi kandırmayı düşünebilir.

Her iki durumda da şifrelerinizin, banka hesaplarınızın, mail bilgilerinizin veya sosyal medya hesaplarınızın yukarıdaki kişilerin eline geçebilme ihtimali çok yüksek. Aynı zamanda bazı havalimanındaki wi-fi bağlantıları sponsorlar tarafından adeta ele geçirilmiş oluyor. Bir internet sitesine girmeye kalktığınızda sizi reklam pencerelerine boğabiliyorlar. Hatta bu reklamların arasında virüs taşıyanlar dahi çıkabiliyor.

Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Nasıl Güvenle Kullanılır?

Her ne kadar havalimanındaki wi-fi bağlantıları tamamen güvenli olmaktan uzak sayılsalar da, alabileceğimiz bir kaç tane önlem bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabilirim;

Bağlandığınız Ağın Gerçekliğinden Emin Olun

Havalimanindaki WiFi Baglantilari Hakkinda Bilmeniz Gerekenler 2 - Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çok dikkatli gözlerden bile kaçabilen bir detay söz konusu. Cihazınızdan mevcut internet erişim noktalarının bulunduğu listeye baktığınızda, gördüğünüz şirket veya marka isimlerinin “gerçek” olduğundan emin olmalısınız.

Bulunduğunuz bekleme salonu veya cafenin ağına bağlanıyorsanız, ilgili kişiye bağlantının ismini ve şifreli olup olmadığını sormaktan çekinmeyin. Ayrıca SSL şifreleme kullanan, yani https:// ile başlayan siteleri kullanmaya özen göstermeniz, ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

Banka İşlemleri Yapmayın

Havalimanindaki WiFi Baglantilari Hakkinda Bilmeniz Gerekenler 3 - Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güvenliğinden yüzde yüz emin olmadığınız havalimanındaki wi-fi bağlantıları üzerinden para ile ilgili işlem yapmak istemezsiniz kesinlikle. En değerli bilgilerinizi muhtemel tehlikelere karşı korumak için yapabileceğiniz garanti çözüm, bütün işlemlerinizi havalimanına gelmeden önce tamamlamanız olur.

İki Adımlı Doğrulama Özelliğini Kullanın

Havalimanindaki WiFi Baglantilari Hakkinda Bilmeniz Gerekenler 4 - Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İki adımlı doğrulama özelliği artık müşteri güvenliğini ön planda tutan tüm şirketlerin standardı haline geldi. Bu özelliği sunan tüm işlemlerinizde kullanmaya özen göstermelisiniz. An itibariyle dünyadaki en güvenilir doğrulama sistemi olarak kabul edilen iki adımlı doğrulama, hesap bilgilerinizi güvende tutmanız için nimet niteliğinde.

Sosyal medya hesaplarınızda da kullanabileceğiniz bu özellik ile, hesaplarınızı çaldırmış olsanız dahi size ekstra güvenlik seviyesi sunuyor.

Özel Sanal Ağ (VPN) Kullanımının Önemi

Havalimanindaki WiFi Baglantilari Hakkinda Bilmeniz Gerekenler 5 - Havalimanındaki Wi-Fi Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araştırmalara göre, havalimanındaki wi-fi bağlantıları gibi halka açık ağları kullanan insanların %70’i VPN kullanmıyor. VPN sistemi, bilgilerinizin gizliliğini koruma anlamında bilinen en etkili çözümler arasında sayılıyor.

Askeri standartlarda gizlilik sunabilen VPN sistemlerini, havalimanındaki wi-fi bağlantıları kullanırken ek bir güvenlik kademesi olarak cihazınıza ekleyebilirsiniz.HotSpot Shield ve NordVPN tavsiye edebileceğim ünlü firmalar.

Bu arada herkese keyifli, mutlu ve huzurlu seneler diliyorum 🙂

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin