Giza Piramitlerinin Ardındaki Sırlar

Mısır seyahatimde ni ilk gördüğüm andaki hissiyatımı tarif etmek çok zordu açıkçası. Fotoğraflarda, videolarda gördüğünüz taşların gerçek boyutlarıyla karşılaştığınızda şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz. Piramitleri ziyaret edip te, aklına yüzlerce soru doluşmayan bir gezgine henüz rastlamadım desem abartmış olmam. Meraklı bir karakter yapısına sahip olmasanız dahi, istemsiz şekilde dünyanın 7 harikasından biri olan Giza Piramitlerinin yapımı hakkında teoriler üretmeye başlıyorsunuz.

Gizemli Gerçeklerle Giza Piramitleri

gizemli gerceklerle giza piramitleri - Giza Piramitlerinin Ardındaki Sırlar

Giza piramitlerinin Dünya’nın harikalarından biri olması için çok fazla sebep bulunuyor. Her anlamda tam bir başyapıt sayılan , modern teknoloji çağında bile bu kadar keskin değerlerle inşa edilemiyor. Mimarisi incelendiğinde, piramitlerin zamana meydan okumak için gerekli tüm şartlara sahip olduğu ve mezarlık bölgelerinin ise bu amaca şu ana kadar hizmet ettiğini gösteriyor.

Piramitlerin Sahipleri

piramitlerin sahipleri - Giza Piramitlerinin Ardındaki Sırlar

Piramitlerin ilki ve en büyüğünün inşasına, milattan önce 2550 tarihinde Firavun Khufu tarafından başlanmış. İlkinin tamamlanması ardından, ağlu Khafre de Sfenks’i içeren ikinci Giza Piramitinin yapımına devam etmiş. Üçüncü ve son piramitin inşası ise milattan önce 2490 yılında Firavun Menkaure dönemine rastlıyor.

İnanılması Güç Bilimsel Keşifler

inanilmasi guc bilimsel kesifler - Giza Piramitlerinin Ardındaki Sırlar

  • Ortalama 2 ila 20 ton arasındaki ağırlıklarda 2.3000.000 adet taş blok kullanılmış.
  • Giza Piramitlerinin üçü de Orion takımyıldızına kusursuz bir şekilde hizalı olacak şekilde inşa edilmiş.
  • Piramitlerin içi sabit 20 derece olarak ölçülüyor. Bu da Dünya’nın ortalama sıcaklığına eşit.
  • Blokların birleştirilmesi için kullanılan alçı için kullanılan malzemeler, bir çok analize rağmen modern teknoloji ile tekrar üretilememiş.
  • Giza Piramitleri gelmiş geçmiş en kusursuz hizalanmaya sahip yapılar olarak kabul ediliyor. Çok küçük bir sapma ile gerçek kuzeyi işaret ediyorlar.
  • Dünya’nın paralel ve meridyen hesaplamaları ile belirlenen karasal ağırlık merkezinde piramit bulunuyor.
  • Khufu’nun inşa ettirdiği en büyük piramit, tam 3.800 yıl boyunca tarihteki en uzun yapı olarak biliniyor.
  • Blokların birleşim noktalarının her biri 0,5 mm aralığına sahip ve bu rakam sıradışı bir keskinlik değeri.

Antik Mısır Uygarlığının Koruyucuları

antik misir uygarliginin koruyuculari - Giza Piramitlerinin Ardındaki Sırlar

Milattan önce inşa edilen Giza Piramitleri, antik Mısır uygarlığının tam bir koruyucusu sayılabilir rahatlıkla. Piramitler içerisinde hala yeni keşiflerin ortaya çıktığı da düşünüldüğünde, uzun zaman önce yok olan bu medeniyet hakkında bilgi toplamaya devam ediyoruz.

Her ne kadar bazı insanlar tarafından sadece mezarlıklar için meydana getirilmiş bir yapı olarak kabul ediliyor olsa da, aslında piramitler bundan çok daha fazlasına sahip. İçerisindeki lahit odalarında yer alan duvar dekorasyonları, uygarlığın yaşamından kesitler sunuyor. Sadece bu açıdan bakıldığında bile Giza Piramitlerinin önemi bir kat daha artıyor. Ayrıca dekoratif öğelerin içinde ve çevrede görülen yazıtlar, araştırmacıların antik Mısır dili hakkında araştırma yapmalarına olanak sağlıyor.

Giza Piramitlerinin İnşası Hakkında Teoriler

giza piramitlerinin insasi hakkinda teoriler - Giza Piramitlerinin Ardındaki Sırlar

Giza Piramitleri 2 milyondan fazla blok kullanılarak inşaa edilmiş. Ancak olayın gizemi sadece bununla sınırlı değil.

Piramitlerin ortalama 20 yıl içinde yapılabilmesi için, her gün 800 ton ağırlığındaki blokların taşınıp, yerleştirilmesi gerekiyor. Bu da saat başına 12 blok taşın yerlerine yerleştirilmiş olması demek.

Bazı teorisyenler, taşların geleneksel yollarla taşındığına inanıyor olsa da, farklı düşünen teorisyenler de mevcut. İlginç bir teoriye göre; taş blokları kesip, botlarla taşıdıktan sonra yerlerine yerleştiriliyor. Giza piramitlerinde kullanılan blokları kesmek için kullanılan tekniğin, kuru tahta parçalarını taşların aralarına sıkıştırdıktan sonra ıslatılması ve ıslanan tahtaların genişleyerek taşları ayırması olduğu düşünülüyor.

Yunan teorilerine göre ise, Giza Piramitleri inşaatında vasıfsız köleler kullanılmış. Fakat buna karşı olan modern teorilerden biri ise yetenekli işçiler kullanıldığı yönünde. Ayrıca bu işçilerin kendi içlerinde de bir hiyerarşiye sahip oldukları düşünülüyor.

Piramitlerin büyük gizemlerinden biri de mimari planlaması. Önemli teorilerden birinde, Mısırlı mimarların yapı planlarını zemine çizdiği belirtiliyor. Piramidin ana yapısını ortaya çıkarmak için birebir ölçüdeki diyagramlar kullanılmış olabileceği ve bunun yapılmasının sebebi olarak ise kesin matematiksel değerlerin yakalanması amacı taşıdığı işaret ediliyor.

Günümüzdeki çalışmalar, Giza Piramitleri inşasındaki ortalama iş gücünün 14.000 ile 40.000 işçi arasında olduğunu öngörüyor.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin