Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Gezi alışkanlığı kazanana kadar olan başlangıç döneminde, hem zihinsel hem de fiziksel anlamda oldukça tükenebiliyor bünyemiz. Aynı anda çok fazla duyguyu bir arada yaşatabiliyor hatta. Keyif, heyecan, endişe, korku..vs gibi hissiyatları karşılamak ger zaman kolay olmayabiliyor işin gerçeği.

Gezgin Adayının Aklında Bulunması Gereken İpuçları

Her ne kadar ön araştırma yapıyor olsanız da, seyahate çıktığınızda tam olarak nelerle karşılaşabileceğinizi tam anlamıyla kestiremezsiniz. Ek olarak, çevrenizde de sizin gibi gezgin  yoksa, endişeleriniz bir kat daha artıyor.

Bu noktada iki ana kaynağınız olmalı; basılı kaynaklarınız ve deneyimleriniz. Hatta deneyimleriniz çok daha önemli.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir kaç öneride bulunabilirim diye düşünüyorum. Umarım faydası olur sizlere de. Keyifli okumalar.

En Büyük Düşmanınız: “Korku”

korku - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Evet, bilinmeyen her zaman korkutucudur, bunu kabul etmek gerekli. Ama korku hissiyatı aynı zamanda çok etkili bir caydırıcı güç. Şöyle düşünün; gelmiş geçmiş ilk ve tek gezgin siz değilsiniz 🙂 Sizden öncekilerin deneyimlerinden faydalanın ve ihtiyacınız olabilecek tüm detaylar ile donatın kendininizi. En nihayetinde milyonlarca insan bunu rahatlıkla yapabiliyor, siz neden yapamayasınız?

Elinizdeki Basılı Seyahat Rehberine Saplanmayın

seyahat rehberi - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Basılı kaynaklar her zaman güzel bir temel bilgi sağlar. Fakat bu rehberlerde malesef güncel haberleri bulamazsınız. En son gezi rotaları, yeni açılan firmalar, trand dükkanlar gibi detayları en sağlam yerli halk ve esnaflardan edinebilirsiniz. Ayrıca çevrenizde yabancı gezginler varsa kesinlikle fikir alışverişlerinde bulunmanızı tavsiye ederim.

Aceleci Davranmayın

aceleci davranmayin - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Gezgin olmanın, sıklıkla seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de, bir çok yeni yer görmek, farklı kültürlerle bütün olmak. Hal böyleyken herşeyi öğrenmeye, görmeye çalışmak istiyor bünyelerimiz. Ancak işin kötü tarafı gezilerimize genelde bol bol zaman bulamıyoruz. Bir haftalık gezi rotasını, iki veya üç güne sığdırmaya çalışmak, aslına bakacak olursanız ciddi anlamda büyük bir hata. Çünkü büyük keyifle yapacağınız gezi, finalde size gerginlik, yorgunluk ve bir kaç güzel fotoğraftan başka bir şey bırakmaz. Gezinin tadının damağınızda kalması da cabası.

Şunu kesinlikle söyleyebilirim; acele etmeyin. Bu işi bir hobi, bir keyif mecrası olarak görüyorsanız inanın hiç bir şey için hızlı davranmanıza gerek yok. Sakince bir kafede oturup dükkan sahibiyle sohbet edin, şehrin cıvıl cıvıl sahil şeridinde bir şezlonga oturup gün batımını izleyin. İçerisinde bulunduğunuz kültüre ne kadar aşina olur, ne kadar içinize işlemesine izin verirseniz gezi sonundaki tatmin hissiyatı kat kat artacaktır.

İhtiyacınızdan Fazla Ekipman Taşımayın

seyahat cantasi - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Daha önce deneyime sahip olmadığınız bir rota için yolculuğa çıkıyorsanız genelde ihtiyacınız olmayan bir çok ekipman alırsınız istemsiz şekilde. O yüzden bölgeye ayak bastığınızda nelerle karşılaşacağınızı bilmeniz, hafif seyahat etmeniz için de büyük önem taşıyor. Ekstra ayakkabılar, yedek piller, çeşir çeşit kıyafetler gibi fazlalıklardan eğer ihtiyacınız yoksa kurtulmaya bakın. Çünkü çoğu şeyi (eğer medeniyetten uzak bir yere gitmiyorsanız veya ekstrem konseptte bir tur değilse) artık her ülkede bulabiliyorsunuz.

Normal şartlarda hiç bir zaman düşündüğünüz kadar çok sayıda ekipmana ihtiyacınız olmayacak. Ekipmanlarınızı toparlarken değerlendirmenizi çok iyi yapın.

Gezinizi Akışına Bırakabilmenin Önemi

seyahatinizi akisina birakin - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Seyahatimize başlamadan önce çok fazla plan yapıp, mümkün olan maksimum verimi almaya çalışıyoruz. Planlı olmak, bu hobinin en büyük parçalarından biri, bunu kabul etmek gerekli. Fakat atacağınız adıma kadar hesap kitap yapmak ta deneyiminizi negatif etkileyebilir rahatlıkla.

Gezi planlarınıza mümkün olabildiğince tolerans ekleyin. Esnek noktalara sahip olan bir gezi planı, mükemmel tasadüfleri de beraberinde getirecektir. Gezi planlarınızı akışına bırakın ve sonuçlarına siz de şaşıracaksınız. Alacağınız keyifin katlanmasını saymıyorum dahi 🙂

Fazladan Para Bulundurun

fazladan para bulundurmak - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Artık hesaplı bilet ve konaklama imkanları her ülkede kolaylıkla bulunabiliyor internet sayesinde. Temsili sayılabilecek rakamlara gününüzü geçirebiliyorsunuz yurtdışı gezilerinizde dahi. Fakat şartlar ne olursa olsun, her zaman olağandışı harcamalar çıkabiliyor.

Şunu unutmayın; bir gezgin için kusursuz plan yoktur. İhtiyacınız olandan daha fazla parayı yanınızda bulundurun.

Siz Bir Gezginsiniz, Çekingen Olmayın

cekingenliginizden kurtulun - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Sonuçta her insan farklı karakter yapısına sahip. Bunu göz önüne alarak, bir gezginin seyahatleri sırasında çekingen tavırlar göstermesi onun için ciddi bir kayıp olacağını söyleyebilirim.

Bu işi birlikte yaptığınız insanlar emin olun siz leb demeden leblebinin faydasını anlatacağınızı bilebilecek durumdalar.

O yüzden benzer düşünce yapılarına sahip insanlar arasında olduğunuzu kabul etmeniz, işleri kolaylaştıracaktır. Zaten bir kaç kısa sohbetin ardından siz de farkına varacaksınız içinde bulunduğunuz keyifli atmosferin.

Başınızı telefonunuzdan kaldırmanız, başlangıç için güzel bir adım diyebilirim.

Sınırlarınızı Zorlayın

colde safari - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Çeşitli fobileriniz bulunabilir, belki de belirli bazı aktivitelerden uzak duruyor olabilirsiniz. Fakat bir gezgin için bu kavramlar oldukça kısıtlayıcıdır. Mısır’da çöllerde safari yaparken, kum tepelerinden düşüşte yüzünüzdeki tüm açıklıklardan kum girmesi kaçınılmaz olabiliyor. Fakat o tur sonunda atv üzerinden indiğinizde hissettikleriniz paha biçilmez.

Yeni şeyler denemekten kendinizi mahrum bırakmayın.

Durma Noktanızın Farkında Olun

durma zamani - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

En çok keyif aldığımız aktivitelerden biri şüphesiz seyahat etmek. Ancak her konuda olduğu gibi, bu konuda da belirli dönemlerde uzaklaşmamız gerekebiliyor. Eğlendiğinizi hissetmiyorsanız ara verme zamanı gelmiş demektir. Şehrinizde kafanızı dinleyebileceğiniz, rahatlayacağınız bir kaç gün geçirmeye çalışın.

Yalnız Olmadığınızı Unutmayın

diger gezginler - Gezgin Adayları İçin 10 İpucu

Dünya’nın neresine giderseniz gidin, ulaşabileceğiniz bir gezgin grubu mutlaka bulursunuz. Sizden daha deneyimli gezginlerle fikir alışverişi, rotanızda çeşitli düzeltmeler veya eklemeler yapabilmenize imkan tanıyacaktır.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin