Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Biz gezginler, seyahat ettiğimiz her bölge hakkında önceden bilgi sahibi olmak isteriz. Sıkı planlanmış bir gezi, her anlamda avantaj sağladığından dolayı seyahat rotamızı belirlemede etkin rol oynar.

Güneydoğu Asya’nın incilerinden Filipinler, hem coğrafi hem de beşeri anlamda bir çok özelliğe sahip. Bu yazımda bahsettiğim özelliklerden 10 tanesini detaylandıracağım. Keyifli okumalar.

Filipinler İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Detay

Filipinler Cumhuriyeti adıyla da bilinen ülke, 3 bölgeye bölünmüş tam 7000 adaya sahip! Fakat bu adaların sadece 2000’i yaşanabilir durumda. 3 bölgenin isimleri ise Luzon, Mindanao ve Visayas.

Coğrafya ve Güvenlik

filipinler cografya ve guvenlik - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Mindanao bölgesinde radikal grupların yarattığı problemler sonucunda yaşanan geçmiş olaylar sebebiyle Filipinler, turistlerin gözünde önyargıya yol açmış. Fakat bunların doğru olmadığı çeşitli gezginlerin araştırmalarıyla, yapılan haberlerle onaylanmış durumda. Şu an sorunlu olan bölgeler zaten halihazıda izole edilmiş. Ayrıca Mindanao bölgesindeki Davao, Asya kıtasındaki en güvenli ve suç oranının en az olduğu bölgeler arasında gösteriliyor.

Coğrafi olarak gözlemlendiğinde Filipinler temelde iki mevsime sahip. Bu mevsimler bizimki gibi yaz-kış şeklinde değil, ıslak ve kuru olarak adlandırılıyor. Kuru sezon Kasım ayında başlayıp, Mayıs’a kadar devam ediyor. Geri kalan aylarda ise ıslak sezon yaşanıyor.

Yağışların çok sert ve su aktarım servislerinin yetersiz olmasından kaynaklı, sürekli su baskınları yaşanabiliyor. Yağışın çok olduğu aylarda ziyaret edecekseniz, zorlu şartlara hazır olmanızı öneririm.

Filipinler’de Yaşam

filipinlerde yasam - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Filipinler dünyanın 12. ve Asya’nın 7. en kalabalık ülkesi. Bu açıdan gerçekten çok yoğun bir yerel halk popülasyonu söz konusu.

Deneyimlediğim kadarıyla Filipinlilerin gururlarına sıradışı denebilecek düzeyde düşkün olduklarını söyleyebilirim. Zaten “Pinnoy Pride” şeklinde bir deyime sahip olmaları da durumu özetler nitelikte 🙂

Yerel Halk

filipinler yerel halk - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Filipinler özellikle arkadaş canlısı olmalarıyla ve keyifli yaşam sürmeleriyle meşhurdur. Her ne kadar halkın büyük çoğunluğu ciddi derecede kısıtlı gelire sahip olsa da, mutlu bir hayata sahip olmak onlar için paradan daha değerli. Para sıkıntıları, doğal afetler, iç savaşlar onların pozitif algılarını kesinlikle değiştirmemiş.

Bahsettiğim bu karakter yapısının kat kat fazlasını turistlere karşı gösterdiklerine emin olabilirsiniz. Koloni geçmişini yaşadıklarından dolayı, dışarıdan gelen kişileri hemen bağırlarına basabiliyorlar. Bölgeyi ziyaret ederseniz kendinizi bir anda kral gibi hissedebilirsiniz. Çevrenizde sizinle sürekli fotoğraf çektirmek isteyenler, İngilizce diyalog kurmak için yarışanlar veya flört edercesine sizi süzen halkla karşılaşırsanız kesinlikle şaşırmayın.

Dini Yapı

filipinler dini yapi - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Genelde seküler yapıya sahip olmalarına karşın, halkın büyük çoğunluğu Hristiyanlığı kabul etmiş durumda. Ortalama yüzde 70 civarı Hristiyan olan Filipinler ülkesinde, ikinci sırayı İslamiyet alıyor.

Aynı zamanda dünyanın en çok Katoliğine sahip ülkesi olarak biliniyor Filipinler. Bu sebepten dolayı kutsal günlerde katılım seviyesi oldukça yüksek.

Dil Özellikleri

filipinler dil özellikleri - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Temelde Filipince ve İngilizce konuşuluyor olsa da, toplamda tam 180 yan dil konuşulan bir ülke söz konusu. Sırf şu bilgi dahi, ülkenin turistler için ne derece ideal olabileceğini gözler önüne serebiliyor. “Derdinizi anlatabilecek” kadar İngilizce bilmiyor olsanız bile, sizi anlayacak ve iletişim kurabilecek birileri mutlaka çıkıyor.

Ulaşım

filipinlerde ulasim - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Bir çok hızlı erişim yollarına sahip olsa bile, toplu taşıma konusunda endişe verici şekilde geri kalmış. Trafik problemi ise zirve yapmış durumda. Buna rağmen, Amerikan ordusundan örnek aldıkları “Jeepney” adındaki toplu taşıma araçları dünyaca ünlü. Dış kaplamaları tam anlamıyla renk cümbüşü oluşturuyor. Onlar için toplu taşıma kültürü farklı bir seviyede.

Diğer bir ulaşım yöntemi ise üç tekerlekli “Tricycle” motorları. İşleyiş olarak standart taksiler gibi çalışıyorlar. İki ulaşım aracının fiyatları da ucuz denebilecek aralıkta.

Aile Yapısı

filipinler aile yapisi - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Ülke, aile yaşamı konusunda sıkı bağlara sahip. Çoğu aile birbirini tanır ve sürekli görüşür vaziyette. Kutlama günlerinde yaşayan tüm aile fertleri hazır bulunup, o günkü tören ne için ise aile büyüklerinin açılışı yapmalarına izin verilir.

Avrupa ve Amerika’da sıklıkla görülen 18 yaş sonrası evden ayrılma geleneği Filipinler ülkesinde bulunmuyor.

Tıpkı bizim gibi ailelerine bağlı olduklarından dolayı, gençler istedikleri kadar aileleri ile birlikte yaşayabiliyorlar. Evliliklerde aynı durum geçerli. İç güveysi konsepti birebir olarak mevcut.

Çok ilginç bir bilgi daha; yine aynı bizim halkımız gibi, onlarda da büyüklere saygı elip öpüp başa götürme hareketi var. Buna da “mano” ismi verilmiş.

İnternet ve Sosyal Medya

filipinlerde internet ve sosyal medya - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Filipinler için ilgi çekici bir deyim var; “Dünyanın Yazı Merkezi”. Başta bana da garip gelmişti, fakat 30 milyon kişinin toplamda attığı 500 milyon mesaj ortalamasını görünce deyimin aslında çok normal olduğunu anladım. Bundan dolayı online mecralarda internetin en sosyal ülkesi şeklinde anılıyor. Sosyal medyada rekor üzerine rekor kıran AlDub fenomenini ise en büyük gösterge olarak farz ediyorlar.

Eğlence Hayatı

filipinler eglence hayati - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dünyanın en iyi çalışan turizm bakanlıklarından birisi de Filipinlerde. Yayınladıkları reklam kampanyalarıyla ve ünlü sloganlarıyla başarılı işler çıkarıyorlar.

Sahilleri, kusursuz adaları, egzotik bölgeleri, tertemiz denizi ve bunun gibi bir çok imkana sahip. Tüm bunlara rağmen, bu Asya ülkesi yine de gerçek anlamda değeri bilinmeyen turizm merkezi.

İçerideki adalara ulaşım biraz zor ve zaman alıyor, fakat yine de gezileriniz sırasında geçilmemesi gereken bölgeler. Her bir ada yağlı boya tablo güzelliğinde.

Erken Christmas Kutlaması

filipinler erken christmas - Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Filipinler halkının dini inançlarına oldukça düşkün olduklarını yukarıda anlatmıştım. Bununla bağlantılı olarak erken Christmas kutlaması yapmaktan çekinmiyorlar. Bu kutlamalara Eylül ayının başında hız veriyorlar ve Ocak ayının herhangi bir bölümünde yavaşça sona eriyor. Sona ermesinin nedeni de, havanın kademeli olarak soğumasıyla beraber mecbur kalmaları.

Eğer bu dönemde Filipinler gezisine çıkarsanız, ülkenin her noktasında coşkuyla yükselen Christmas şarkıları dört bir yanınızı saracaktır. Siz de bu mutlu ülkenin pozitif havasına kendinizi bırakın 🙂

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin