En İlginç 7 Seyahat Rekoru

Normal şartlarda hobilerimizi keyif almak için, herhangi bir kar amacı gütmeden, profesyonelleşmeden uygularız. Gezginler olarak seyahatlerimizi de genelde hobi amaçlı yapıyoruz. İki nokta arası katettiğimiz mesafeler bazı zamanlarda oldukça uzun olsa dahi bizlere büyük keyif veriyor.

Fakat her konuda olduğu gibi, gezi ve seyahat konusunda da limitleri zorlayan insanlar mevcut. Bu arkadaşlarımız için her gezi yeni bir sınav, yeni bir uğraş anlamına geliyor. Hemen kısaca bir örnek vereyim; İstanbul’daki tüm anıtları gezmek çok uğraş gerektirmeden, kolayca başarılabilir. Ancak bu anıtları bir kaç saat içinde tamamlamaya çalışmak olayın konseptini tamamen değiştiriyor.

Her Seyahat Aşılması Gereken Yeni Bir Engel

Her seyahati zor bir oyunun bölümü gibi düşünüp, o bölümü aşmak için gerekli adımları tamamlayan oyuncuymuş zihniyetiyle hareket ediyor bahsettiğim gezginler. Gerekli adımların tamamlanmasının ardından bölüm bitip, tüm şartlar doğru bir şekilde yerine geldiyse büyük bir tatmin hissi yaratıyor. Gözüme çarpan 7 örneği paylaşıyorum. Keyifli okumalar.

Dünyayı Gezen Raymondo

2009 yılında seyahatine başlayan Raymondo adındaki oyuncak ayı, tam 6 kıtayı dolaşarak 600.000 kilometre mesafe katetmiş. 2 sene süren yolculuğunda 35 ülkeyi dolaşmayı başarması oldukça ciddi bir rakam. Aynı zamanda kendine ait seyahat çantası ve ekipmanları da bulunuyor 🙂

Yayında En Uzun Süre Kalan Seyahat Programı

sereno variabile - En İlginç 7 Seyahat Rekoru

İlginç diğer seyahat rekoru da İtalya’daki bu gezi&seyahat programına ait. Sıradan televizyon programı ne kadar ilginç olabilir ki diye düşünmemek gerekli çünkü Sereno Variabile isimli programın başlangıç tarihi 1977. An itibariyle hala yayın hayatına devam eden programın sunucusu, sadece İtalya içinde bile 4 milyona yakın mesafeyi aşmış.

Londra’nın Tüm Yeraltı İstasyonlarını Gezmek

londra metrosu - En İlginç 7 Seyahat Rekoru

Bilenler bilir, Londra’nın yeraltı ulaşım ağı inanılmaz derecede kompleks ve geniştir. Bu yüzden çoğu insan bu ağın anca yarısını bile zorlukla kullanmıştır.

2015’te Steve ve AJ adındaki iki kafadar tüm yeraltı ulaşım ağını gözlerine kestirmişler. 16 saat gibi inanılması zor bir rekorla her bir istasyonu ziyaret etmelerindeki azim takdire değer.

Berlin Metrosu

berlin metro - En İlginç 7 Seyahat Rekoru

Tıpkı üstteki iki kafadar gibi başka bir seyahat rekoru ise Almanya’daki 4 arkadaşa ait. Oliver, Henning, Michael ve Rudolf isimli rekortmenler Almanya’nın meşhur U-Bahn metrosunu 2014 yılında ortalama 8 saatte tamamlamışlar.

New York’ta Yeraltı Macerası

new york metrosu - En İlginç 7 Seyahat Rekoru

Toplu taşıma rekorlarından bir diğeri de New York’ta. Bu rekor Guinness kitabına girmesinden dolayı medyada sağlam yankı uyandırmış.

Uzunluğuyla meşhur olan New York metrosu, Matthew Ann adındaki hukuk öğrencisinin rekor denemesine ilk kez 2015 yılında şahit olmuş. İlk denemesinde 21 saat 49 dakika olan rekorunu, 2016’da 21 saat 28 dakika ile sağlamlaştırmış.

Tek Depo Benzinle Seyahat

tek depo benzinle seyahat - En İlginç 7 Seyahat Rekoru

Çoğumuz arabasının benzin deposunu fulledikten sonra şehir içinde dahi gezintiye çıksa, o depo can sıkıcı biçimde yarılanır. Ama bazı gezginler var ki, tam depo benzin ile ülkeleri dolaşıyor.

Audi A6 ile 14 ülke gezerek, ilginç bir seyahat rekoru kıran Rebecca ve Andrew, toplamda tek depo ile 1900 kilometreye ulaşmışlar. Ülkeler arasında Hollanda, Almanya, Sırbistan ve İtalya gibi örnekler mevcut.

Bir Günde 10 Ülke

Listedeki inanması en güç olan seyahat rekoru bence Adam Leyton’dan gelmiş. Bu rekora ulaşmasının kilit noktası ise, her bir ülkedeki en dakik ulaşım ağını kullanması olmuş.

Tüm geliri hayır kurumlarına bağışladığı bu rekoru kırarken, 24 saat içinde aralarında Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç ve Polonya gibi ülkelerin aralarında bulunduğu tam 10 ülkeye ulaşmış. Lüksemburg’da açılışı yaptığı seyahatini, Avusturya’da sona erdirmiş.

4 Yıl Süren Seyahat Rekoru

Bu rekora ilk rastladığımda 4 sene sürmesi çok sıradışı gelmişti. Fakat açıkçası detayları öğrenince aslında olması gerekenden daha kısa sürdüğünü anladım.

Seyahat süresini kısaltmak adına auak mesafelere yol alırken genelde uçak kullanıyoruz eğer istisna bir durum yoksa. Ancak Graham Hughes isimli gezgin bu düşüncenin tam aksine hareket ederek rekoru kırmış.

Hughes, toplamda 201 ülkeye seyahat etmiş ve bu seyahatlerinde kesinlikle uçak kullanmamış! Sadece otobüs, taksi ve vapur gibi ulaşım araçlarından yararlanmış.

Guinness sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin