Düsseldorf Gezi Rehberi

yazısını yazmak, bölgeyi ilk kez gördüğümden beri aklımdaydı aslında. Şehrin yeni ve eski konseptleri arasındaki ahengi, rastladığınız her manzaranın adeta tarihin tozlu sayfalarından çıkmış gibi durması veya (doğal olarak) dünyadaki en gelişmiş bira kültürüne sahip olması gibi detaylar her zaman ilgimi çekmiştir.

Zıtlıklar Şehri: Düsseldorf Gezi Rehberi

Düsseldorf Batı Almanya’nın özel şehirlerinden bir tanesi. Tarihi zenginlikleri, sanatla dolup taşan sokakları ve hatta yılın çok büyük bölümünde içinizi ferahlatan bir hava yapısı görülmesi, turizm açısından Düsseldorf şehrinin en büyük artıları. Peki Düsseldorf’da ne yapılır? Nerelere gidilir? Düsseldorf Gezi Rehberi ile beraberiz, keyifli okumalar.

“Eski Kasaba” Altstadt

altstadt dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Rhine bölgesi içerisinde yer alan Eski Kasaba olarak ta bilinen Altstadt, şehrin genel yapısını oluşturan yemyeşil alanların aksine farklı özellikteki binaları barındırıyor. Fakat yine de görülmesi gereken noktalardan birisi Altstadt.

Binaların mimari yapıları dikkatli gözlerin hemen ilgisini çekiyor. Aynı zamanda adı Eski Kasaba olarak bilinse de, an itibariyle şehrin neredeyse kalbi durumunda. “längste Theke der Welt” ismindeki rekortmen barı da ziyaret etmek gerekiyor. Dünyadaki en uzun bar rekorunu elinde tutmasının sebebi, içerisinde tam 300 bar yer alıyor olması. Bu rakamı da 500 metre civarı bir alanda barındırması oldukça şaşırtıcı.

İkonik Lezzet Altbier

altbier dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Düsseldorf Gezi Rehberi yazısında ikon haline gelmiş Altbier’i atlamamak gerekli. Altbier ismi dilimize çevrildiğinde “Eski Bira” anlamına geliyor. Bölgeye has özelliklerde üretilen bu bira, sıcağa yakın ısılarda fermante ediliyor. Bu şekilde fermantasyonu yapılmasından dolayı içimi son derece keyifli.

Bölgedeki hangi bara giderseniz gidin sudan çok, biranın içildiğine şahit olabilirsiniz. Bardağınız kesinlikle hiç bir zaman boş kalmıyor 🙂 Bizdeki çay kaşığını çay bardağının üzerine koyma adeti gibi, burada da bardak altlığını bira bardağınızın üzerine yerleştirdiğinizde “bu kadar yeterli” mesajını veriyorsunuz.

Şehrin Kontrast Bölgesi: Medienhafen

medienhafen media harbour dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Düsseldorf’un 18. yüzyıl atmosferinden çıkar çıkmaz, sizi karşılayan metropol manzarası, bünyenizde tarifi zor hisler uyandırabiliyor. “Medya Limanı” anlamına gelen Medienhafen, Altstadt’a ortalama on dakikalık yürüme mesafesinde. Medya limanı ismiyle anılmasının sebebi ise, bir çok önemli medya, moda ve tasarım şirketlerinin bu bölgeden bulunması.

Eğer sanatla ilgili bir yapınız var ise, bu bölgede bulunan ve Frank Gehry tarafından tasarlanan post modern konseptteki üçlü mimariyi incelemenizi öneririm.

Yeşilin Tüm Tonlarına Sahip Parklar

park dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Düsseldorf gezi rehberi yazımın en başında da bahsettiğim gibi, şehirde park ve bahçelere olağanüstü derecede önem veriliyor. Eski veya yeni bölgeler farketmeksizin, her mevsimde bu alanların tam anlamıyla bir yağlı boya tablo gibi görünmesi için büyük emek sarfediliyor.

Düsseldorf Müzeleri

gehry dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Avrupadaki güçlü sanat merkezlerinden biri olan Düsseldorf, bir çok farklı alandaki müze ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

Kunstpalast Müzesi ve Kunst im Tunnel Sanat Galerisini Düsseldorf gezi rehberi içinde görülmesi gereken yerler olarak işaretleyebilirim rahatlıkla.

Özellikle Kunstpalast Müzesi’nde Dali, Warhol ve Caravaggio‘nun eserlerinin sergilendiği etkinliklere denk gelirseniz bu şansınızı mutlaka kullanın.

Ren Kulesi “Rheinturm”

rheinturm dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Şehrin ikonlarından en önemlisini Düsseldorf gezi rehberi yazıma dahil etmemek büyük hata olurdu. Rheinturm, yani Ren Kulesi şehri yukarıdan izleyen tam 240 metrelik bir dev mimari.

Yapının turistler açısından ilgi çekici yanlarından biri camlarının dışarı dönük olması ve bu camlardan görülen mükemmel manzara. Camlardan bahsetmek gerekiyor, çünkü camlara yaslanarak dışarıya bakarken verdiği hissiyat oldukça ürkütücü. Kule aynı zamanda Guinness rekoruna da sahip. Geceleri şehire saati gösteren ışıkları, kuleye dünyadaki en büyük dijital saat ünvanını kazandırmış.

Kaiserswerth

barbarossa dusseldorf - Düsseldorf Gezi Rehberi

Düsseldor’un kuzeyinde bulunan Kaiserswerth bölgesi, şehir merkezine ortalama yarım saat uzaklıkta. Fakat meşhur tren istasyonunu kullanarak bu süreyi 15 dk kadar kısaltabiliyorsunuz.

Bölgede göze çarpan yapıların neredeyse hepsi 1700‘lü yıllardan kalma. Tarihe tanıklık eden bu yapıların, halkın ve turistlerin erişimine açık olması büyük avantaj. Fotoğrafçılığa meraklı gezginler için çok başarılı kadrajlar yakalanabilir.

Aynı zamanda duvarlarının kalınlığı 5 metreyi bulan Barbarossa’nın Kalesi görülmeğe değer. Ek olarak Kaiserswerth Enstitüsü de Florence Nightingale’in uzun süre çalıştığı enstitü olması açısından ayrı önem taşıyor. Tarih kokan bu sakin bölgede günün karmaşasından uzaklaşıp, keyifle altbier yudumlayabilirsiniz.

Düsseldorf gezi rehberi için tavsiye edebileceğim önemli bölgeler şu an için bunlar. Bu keyifli şehirde yeni yerleri keşfettikçe yazıya ekleme yapacağım.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin