Dubai Gezi Rehberi

An itibariyle Dubai dünyanın en önemli lüks alışveriş ve spor merkezlerinden biri konumuna geldi. Çeşitli festivaller, çok ciddi bütçelerle inşaa edilmiş mimari yapılar, neredeyse her türlü sporun yapıldığı meşhur tesisler Dubai’de hayat buluyor.

Dünyanın her bir köşesinden ülkeye akın eden turistler için Dubai, unutulmaz deneyimler sunuyor. Görülecek, yapılacak ve tadılacak bir çok şey var. yazımda bunlardan aklıma gelenleri detaylandıracağım. Şimdiden keyifli okumalar.

Arap Yarımadasının İncisi

Dubai gezisine çıkmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta yeterince boş güne sahip olmanız. Burj Khalifa’dan Burj Al Arab’a, Palm Jumeriah’dan Dubai Marina’ya kadar çok fazla görülecek ve gezilecek noktalar bulunuyor.

Çölde Safari

dubai colde safari - Dubai Gezi Rehberi

Dubai gezi rehberi hazırlanırken çölde safari deneyiminden başlamak en doğrusu aslında. Çünkü bu etkinliği deneyimlemeniz, damağınızda çok farklı tatlar bırakıyor. Ben Sharm El Sheikh bölgesinin ardından, burada da katılmıştım jiplerle çölde safari etkinliğine. Gerçekten büyük keyif aldım diyebilirim rahatlıkla.

Gündüz ve gece olmak üzere iki farklı zamanı var safarilerin. Şahsen gece olan safarinin heyecanı, gündüz olandan çok daha başarılı.

Fakat gündüz yapılan safarilerde de fotoğraf çekme imkanı bulabiliyorsunuz. Sonsuz kum tepeleri gerçekten güzel kadrajlar ortaya çıkartıyor.

Jiple safariye ek olarak, atv motorlarıyla yapılan, temposu daha yüksek olan etkinliğe de katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Burj Khalifa

Burj Khalifa - Dubai Gezi Rehberi

820 metreyle dünyanın en uzun binası olma rekorunu hala elinde bulunduran mimari, aydan bile görülebilen bir ihtişama sahip. Hatta o kadar yüksek ki, günbatımını aynı gece içinde iki kez görebiliyorsunuz 🙂 Bina içerisinde yükseklik arttıkça, hava sıcaklığı sizi üşütecek kadar düşüyor.

Tam 160 katın her birinde farklı çeşit lüks hizmetler mevcut. Bu anlamda tam bir gösteriş abidesi diyebiliriz bina için. Dubai gezi rehberi yazısını hazırlarken Burj Khalifa ismini anmadan olmazdı.

Palmiye Adaları

dubai palmiye adalari - Dubai Gezi Rehberi

The Palm Jebel Ali ve Palm Jumeirah ismindeki iki insan yapımı ada, şehrin kıyılarından itibaren ufuğa doğru uzanıyor. Buraya kadar geldiğinizde The Atlantis ve The Wild Wadi su parklarına mutlaka uğramış olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Kafa dinlemek ve kusursuz bir plaj deneyimi için ise, Black Palace plajını tavsiye ederim. Ayrıca Jumeirah plajında da su sporları için çok fazla imkan mevcut.

Dubai Koyu

dubai koyu - Dubai Gezi Rehberi

Gün sonunda güzel vakit geçirebileceğiniz, Palmiye adalarının hemen bitişiğinde olan Dubai Koyu size arap yelkenlileriyle keyifli bir akşam yemeği deneyimi sunacak. Meşhur Tanoura danslarını izlerken, yerel mutfağın lezzetlerini tadabilirsiniz.

Büyük Cami

dubai buyuk camii - Dubai Gezi Rehberi

“En”lerin ülkesi Dubai’de en büyük caminin olması gayet normal bir durum. 1900’lü yılların başında Bur Dubai bölgesinde, Kuran kursu olarak hizmete giren camide 1998 yılından itibaren bir çok restorasyon yapılmış. 40 civarı irili ufaklı kubbelerin yanı sıra, tam 80 metre uzunluğunda minareye sahip.

The Dubai Mall Alışveriş Merkezi

the dubai mall - Dubai Gezi Rehberi

Dubai gezi rehberi hazırlarken “en” kelimesini kullanacağım bir diğer yapı da The Dubai Mall Alışveriş Merkezi. Dünyanın en büyük ve en ünlü alışveriş merkezi ünvanına sahip olmasının yanında, sürekli alışveriş festivallerine sahip olması burasını alışveriş tutkunlarının odak noktası haline getiriyor.

Bilinen tüm lüks markaların en az bir dükkanı bulunduğunu ve buralardaki ürünlerin düşündüğünüz kadar pahalı olmayacağının garantisini verebilirim. Alışveriş merkezinde tam olarak bu yüzden çok ciddi harcamalar yapıyor turistler.

Alışveriş merkezi içerisinde aynı zamanda devasa bir akvaryum ve su altı hayvanat bahçesi bulunuyor. Bir de Dubai Dino var tabiiki. 155 milyon yaşındaki gerçek dinozoru görmeden bölgeden ayrılmayın.

Dubai’de Yılbaşı

dubaide yilbasi - Dubai Gezi Rehberi

Dubai’de yeni yıl kutlamaları Kasım ile Ocak arası aralıksız sürüyor. Dubai gezi rehberi konusunu yazarken (24 Aralık) The Atlantis Royal Gala ve Palm Jumeriah’da yeni yıl kutlamaları çoktan zirve noktasına ulaşmış olmalı muhtemelen. Ocak ayına kadar vaktiniz bulunuyor, Afrika yarımadasında lüks bir yeniyıl kutlaması çok farklı unutulmaz deneyimler yaşatacaktır.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin