Bükreş Gezi Rehberi

ile bu kez Romanya’ya gidiyoruz. Romanya denildiğinde aklıma her zaman zengin ve ilgi çekici tarihi geliyor. Bölgeye seyahatinizi uçak ile gerçekleştiriyorsanız, uçağın penceresinden bakarken dahi Romanya sınırlarına giriş yaptığınızı anlayabiliyorsunuz.

Tarihi Başkent: Bükreş Gezi Rehberi

Tuna nehrinin kenarına yerleşmiş Bükreş, 2 milyonluk nüfusuyla görkemli Romanya ovasının tam ortasında yer alıyor. Aynı zamanda ülkenin adeta ticaret merkezi olmuş durumda. Bükreş gezi rehberi ile eksiksiz bir kaynak oluşturdum diye düşünüyorum, keyifli okumalar 🙂

Parlamento Sarayı

bukres parlamento sarayi - Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş’in ikonik binalarından biri şüphesiz Parlamento Sarayı. 1978 yılında yapımına başlanan saray, Nikolay Çavuşesku döneminde tamamlanmış. Gerçekten inanması güç bir heybete sahip bina. Hatta o kadar büyük ki, çevresini dolaşmak tam 1 saat sürüyor! Ayrıca temsili bir ücret ile içeriyi de görme imkanınız bulunuyor.

Biserica Sfantul Anton Kilisesi

Biserica Sfantul Anton Kilisesi - Bükreş Gezi Rehberi

Kazıklı Voyvoda’nın eski evlerinden birine komşu olan kilise, 16. yüzyılın başlarında yaşayan ve kiliseyi kuran dini önder Mircea’nın da mezarına ev sahipliği yapıyor.

Şemsiye Pasajı

bukres semsiye pasaji - Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş gezi rehberi yazısında meşhur şemsiye pasajlarından behsetmemek olmazdı. Tam anlamıyla renk cümbüşü altında yürüyüş yapmak ve ardından Acuarela’da kahvenizi yudumlamak paha biçilmez keyiflerden biri olarak sayılabilir diye düşünüyorum.

18 Lounge

bukres 18 lounge - Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş’in muhteşem manzarasını mükemmel Romanya mutfağı ve kırmızı şarabı eşliğinde seyretmek isterseniz, durağınız kesinlikle 18 lounge. Ayrıca kendi özel kahvesinin de tadılması gerekiyor. Fiyatları sakın gözünüzde büyütmeyin bu arada, mekana göre oldukça hesaplı menüsü var.

Çeşmeci Parkı

bukres Cismigiu Park - Bükreş Gezi Rehberi

Asıl adı Cişmigiu Park olan Çeşmeci parkı, yapay bir göletin ortasına yerleştirilmiş ve şehirdeki en eski yeşil alan olarak biliniyor. Göletin çeversinde bir çok tarihi yapıya ve heykele rastlanabiliyor. Emin olun çok güzel kadrajlar yakalama imkanına sahip olacaksınız eğer fotoğraf meraklısı iseniz.

Bölgede özellikle Yazarlar Kubbesi (Rondul Roman) ve Fransız Kahramanlar Anıtı (Monumentul Eroilor Francezi) mutlaka görülmeli.

Cărturești Carusel

bukres Carturesti Carusel - Bükreş Gezi Rehberi

Romanya’daki en ünlü kitapçının Bükreş gezi rehberi içine dahil edilmesi şarttı 🙂 Bükreş’in eski kasaba bölgesinde yer alan Cărturești Carusel kitapçısı, neredeyse her türden kitapları bulabileceğiniz bir skalaya sahip. Aynı zamanda cafesine uğramayı da ihmal etmeyin.

Arcul de Triumf

Arcul de Triumf - Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş’in zafer takı (Arcul de Triumf), bölgeye “Küçük Paris” isminin verilmesinin en büyük sebeplerinden biri. Diğer bir sebebi de zaten yine mimari özelliklerinden kaynaklanıyor. 1936 yılında, şehrin muhteşem gece görüntüsünü yaratan bu tak, Petre Antonescu tarafından tasarlanmış.

Herăstrău Parkı

bukres Herastrau Parki - Bükreş Gezi Rehberi

Ufak bir bilgi; Bükreş’te her bir birey için tam yirmi metrekare yeşil alan denk geliyor! Bölgenin kuzeyinde bulunan Herăstrău Parkı, özellikle yaz aylarında ziyaret edildiğinde bünyenizde harika hisler bırakıyor. Kafa dinlemek, yerli insanlarla sohbet etme imkanı yakalamak için kusursuz bir yer Herăstrău Parkı.

Stavropoleos Manastırı

bukres Stavropoleos manastiri - Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş gezi rehberi yazımdaki diğer bir dini mekan ise Stavropoleos Manastırı. Zaten şehirde en çok gözünüze çarpan yapılardan biri, çevreye belirli aralıklarla yerleştirilmiş manastırlar olacak. Manastırın içerisindeki süslü boyama işçiliği ve yapının arka bölümündeki bahçeler mutlaka görülmeye değer.

Bran Kalesi / Drakula’nın Şatosu

bukres bran kalesi - Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş gezi rehberi içindeki belki de en beklenen bölüm olabilir 🙂 Hatta çoğu gezginin Bükreş’i görmek istemesinin sebebi Drakula’nın Kalesi olarak bilinen Bran Kalesi. Eflak ile Erdel prensliği sınırları arasında bulunmasının yanında, İkinci Dünya savaşında da hastane görevi görmüş.

Bran Kalesi 2009 yılından beri ziyaretçilere açık durumda. Bram Stoker’ın Drakula karakterinin sıfır noktasını görmek isterseniz, Bükreş’den günübirlik yapılan turları kullanbilirsiniz. Kendi imkanlarınız ile gitmeye karar verirseniz, Brasov’daki otobüs terminalinden 45 dakika sürecek yolculuğunuz için 1.5 euro ödemeniz yeterli olacak.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin