Balıkesir Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan ve Ege bölgesinin incilerinden olan Balıkesir, görülmesi gereken yerler arasında. Egede yer alan birçok antik kente ve tarihe eserlere şahitlik ederek, güzel vakit geçirebileceğinizi düşündüğüm yazıma buyurunuz.

 

Despot’un Evi

despotun evi - Balıkesir Gezi Rehberi

Osmanlı devletinin geçmiş zamanlarda satın aldığı bu bina Yunanistan’a gelen Despot tarafından 1862 yılında yaptırılarak hizmete açılmış. İhale yöntemiyle satışa sunulduktan sonra ihalesi iptal edilen bu evde, Yunan mimari konseptinin etkileri hissediliyor. nize mutlaka almanız gereken mekan, Turizm Bakanlığı’na aktarılarak koruma altına alınmış. Etkili bir tarihi havası olan bu evi ziyaret ederek, çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Yunanistan’ın devlet olmasını burada kutlayan despot, paralarını bu evde sakladığını öğrenen bir takım hırsızın, paraları bulamayınca onu öldürmesiyle Despot’un Evi olarak anılmaya başlamış. Hikâyesi ve güzelliğiyle insanları mest eden bu yeri kaçırmayın derim.

 

Kuvayi Milliye Müzesi

kuvayi milliye muzesi - Balıkesir Gezi Rehberi

Kurtuluş Savaşı’nın izlerini görebileceğiniz bu müze, tarihi duyguları canlandırarak insanı oldukça heyecanlandırıyor. Hele ki milliyetçi duyguları ağır basan bir yapıya sahipseniz, müzenin nasıl bittiğini anlamayacaksınız.

İki kata sahip olan bu binanın ilk katında, kurtuluş savaşı kahramanlarına ait bilgiler yer alıyor. İkinci katta ise, arkeolojik kazılarla çıkartılan eserler sergileniyor. Balıkesir gezi rehberi arasında yer alan müze, savaş döneminde karargâh olarak da kullanılmış. Dönemle ilgili bir çok şeyi öğrenebileceğiniz bu müze, heykeller ve fotoğraflarla geçmişimize mükemmel ışık tutuyor.

 

Saatli Camii

saatli cami - Balıkesir Gezi Rehberi

Aslında kilise olarak yapılan Saatli Cami, 1928 yılında camiye dönüştürülerek günümüze kadar gelmiş. Üzerinde bulunan saati ile Ayvalık’ta görsel bir mimari şölen oluşturarak, ziyaretçilerini çekmekte.

İçerisine daha sonradan bir adet minare eklenen caminin yüksekliği 24 metre uzunluğunda. Bir takım restorasyondan geçirilen caminin, boyaması tekrar yapılarak daha düzgün bir görüntüye sahip olması sağlanmış. Tam 1200 metrekarelik bir alanda ibadet yapanları ağırlayarak inanç turizmi açısından da oldukça önemli bir merkez diyebiliriz rahatlıkla. Minare uzunluğu ise 48 metre ve bu rakam da caminin tam 2 katına denk geliyor. Mübadele sonrasında terk edilmeye başlanan bu yapı, devlet tarafından değerlendirilmek amacıyla camiye dönüştürülerek hizmete sunulmuş.

 

Zağnos Paşa Camii

zagnos pasa camii - Balıkesir Gezi Rehberi

İçerisinde bir çok bölüm barındıran Zağnos Paşa Külliyesi, Türk tarihi açısından oldukça önemli detaylar barındırıyor. Balıkesir merkezde yer alan külliye, hamamı, camisi ve bedesteniyle tam bir kültürel cennet havası yaratıyor.

Zağnos Paşa, Fatih Sultan Mehmet’in veziri olarak görevlendirilmiş olup, Balıkesir’in sosyal hayatını canlandırmak için birçok girişimde bulunmuş. İşlemelerindeki detay ve kare planlı yapısıyla turistler tarafından da ilgiyle inceleniyor. Balıkesir gezi rehberinize alarak hiçbir detayını kaçırmak istemeyeceğiniz bu cami, günümüze kadar ulaşmış önemli eserlerden.

CEVAP YAZ

Yorumunuzu yazın
İsminizi buraya girin